Ένα σπουδαίο ματς διεξήχθη την Πέμπτη (23/02) στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όπου η Παρτουζάν κατάφερε να κλείσει το εισιτήριο πρόκρισης για τα προημιτελικά του AtlasCup, «λυγίζοντας» τους πολύ καλούς Orlando Tragic, με νίκη με 66-58 στο Top-16 του θεσμού. Είναι σημαντικό να επισημάνουμε ότι οι νικητές είναι από τις κορυφαίες ομάδες της AtlasLeague 1 στην περιφέρεια West και οι ηττημένοι είναι από τις καλύτερες της AtlasLeague 3 στην περιφέρεια North.
Η Παρτουζάν προηγήθηκε με 9-5 στο 4’ μετά από ένα τρίποντο του Κυπριανού, ενώ παρά τη διαφορά των δύο κατηγοριών οι Orlando Tragic έδειξαν τα… δόντια τους, όταν πέρασαν μπροστά με 13-12 στο 6’, έπειτα από δίποντο του Χριστακίδη. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 12-2 και βρέθηκαν μπροστά με +9, με 24-15 στο 9’, μετά από δίποντο του Βελτσίστα. Η 1η περίοδος έκλεισε με 2/2 βολές από τον Γκόρο, που μείωσε από πλευράς γηπεδούχων σε 24-17.
Οι Orlando Tragic άρχισαν πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 8-2, μείωσαν σε 26-25 στο 13’, έπειτα από δίποντο που σημείωσε ο Χριστακίδης. Λίγο αργότερα, στο 16’, η Παρτουζάν προηγήθηκε με 31-27 με δίποντο που έβαλε ο Δημητρόπουλος. Όπως και στην 1η περίοδο, έτσι και στη 2η, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο τέλος και με σερί 9-1 αυτή τη φορά, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων, με σκορ 40-28.
Η Παρτουζάν ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος με σερί 4-0 και βρέθηκε στο +16 στο 22’, με τον Δημητρόπουλο να κάνει το 44-28 με δύο σερί καλάθια. Εκεί όμως, οι Orlando Tragic έκαναν μια αντεπίθεση και «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό επί μέρους 16-2, για να ισοφαρίσουν σε 46-46 στο 28’ με 2/2 βολές του Γκόρου. Με ένα καλάθι του Αρβανίτη, η Παρτουζάν προηγήθηκε με 48-46 και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 48-47, αφού ο Γκόρος μείωσε με μία εύστοχη βολή.
Το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην 4η περίοδο ήταν πολύ καλό και με 7-0 σερί, προηγήθηκαν με 55-47 στο 33’, έπειτα από δίποντο που σημείωσε ο Δούρος. Οι Orlando Tragic απάντησαν με 4-0 σερί και μείωσαν σε 55-51 στο 35’, αλλά εκεί η Παρτουζάν «έτρεξε» σερί 7-0 και έφτασε στο +11, με τον Δούρο να σκοράρει τρίποντο στο 38’ και να κάνει το 62-51 υπέρ της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 62-56 στο 39’ έπειτα από 3/3 βολές του Γκόρου, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και η Παρτουζάν κέρδισε τον αγώνα με 66-58.
MVP: Ο Δούρος ήταν με διαφορά ο πρώτος σκόρερ των νικητών και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, έχοντας 25 πόντους (0/1β., 5/7δ., 5/11τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 25 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Βελτσίστας προσέφερε 11 πόντους (0/2β., 4/11δ., 1/3τρ.), 4 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Με το σκορ στο 55-51 υπέρ της, η Παρτουζάν «έτρεξε» ένα σερί 7-0 από το 35’ μέχρι και το 38’ του αγώνα και προηγήθηκε με 62-51, κάτι που αποδείχθηκε καθοριστικό.
Για την Παρτουζάν, διψήφιος ήταν και ο Δημητρόπουλος με 10 πόντους (2/2β., 4/7δ., 0/4τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Όσον αφορά στους Orlando Tragic, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκόρος με 21 πόντους (13/14β., 1/3δ., 2/7τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ, ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Χριστακίδης με 16 πόντους (3/3β., 5/9δ., 1/5τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.) και 1 κλέψιμο.