Τη Δευτέρα (15/05) στο κλειστό της Καισαριανή, τα Pistonia κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη νίκη τους, στην περιφέρεια East στην Atlas Summer League 2, αφού κέρδισαν τους Saronic Hornuts με 53-47 για τη 2η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι, που έχουν πλέον ρεκόρ 1-1, έφτασαν στην επικράτηση με το ομαδικό πνεύμα τους, να βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο. Χαρακτηριστικά, σκόραραν οι 8 από τους 9 παίκτες που αγωνίστηκαν, ενώ έδωσαν και 11 περισσότερες ασίστ (13 έναντι 2) από τους γηπεδούχους που πλέον έπεσαν στο 0-2.
Στην αρχή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-0 στο 2’ μετά από ένα δίποντο του Μπουλαξή. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-5 στο 4’ έπειτα από μία εύστοχη βολή του Γιώργου Κυβρικοσαίου, αλλά βρέθηκαν πίσω με 13-7 στο 6’, από 1/2 βολές του Μπουλαξή. Στο 8’ οι Saronic Hornuts μείωσαν σε 13-12 με μία εύστοχη βολή από τον Διονύση Κυβρικοσαίο, αλλά τα Pistonia τελείωσαν την 1η περίοδο, μπροστά με 18-12.
Πολύ κακό μπάσκετ επιθετικά, παίχτηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να επικρατούν κατά κράτος, μαζί με την αστοχία. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι είχαν επί μέρους σκορ 5-4 σε αυτό το χρονικό διάστημα. Οι Saronic Hornuts μείωσαν σε 18-16 στο 15’ με δίποντο από τον Διονύση Κυβρικοσαίο, αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τα Pistonia να προηγούνται με 22-17.
Η μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι, έγινε στην 3η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ συγκεντρωμένα και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με 31-20 στο 24’ με δίποντο του Αυλωνίτη. Οι Saronic Hornuts μείωσαν σε 33-23 στο 27’ με 1/2 βολές που είχε ο Διονύσης Κυβρικοσαίος, αλλά τα Pistonia έκαναν 8-0 σερί και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, με το υπέρ τους, 41-23.
Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και αρχικά μείωσαν σε 45-34 στο 35’ με δίποντο από τον Διονύση Κυβρικοσαίο. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμα στο +13, με 49-36 στο 37’ έπειτα από 2/2 βολές του Νικολάου. Εκεί, οι Saronic Hornuts έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση και μάλιστα μείωσαν σε 51-47 στα 22.2’’ πριν από το φινάλε, με δίποντο και πάλι από τον Διονύση Κυβρικοσαίο. Ωστόσο, στα 15.6’’ ο Μότσκα είχε 2/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό 53-47 για τα Pistonia, αφού μετά ο Διονύσης Κυβρικοσαίος αστόχησε σε τρίποντο.
MVP: Ο Νικολάου ήταν ο μόνος διψήφιος στο σκοράρισμα, παίκτης των νικητών, έχοντας 12 πόντους (5/6β., 2/6δ., 1/1τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 12.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Μότσκα είχε 8 πόντους (2/2β., 3/7δ., 0/4τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ και 2 ασίστ, πετυχαίνοντας και τις δύο καθοριστικές βολές στα 15.6’’ πριν από τη λήξη, με τις οποίες διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Που κρίθηκε το ματς: Οριστικά, σε αυτές τις εύστοχες βολές του Μότσκα, αλλά καθοριστική ήταν η 3η περίοδος και το επί μέρους 19-6 που είχαν τα Pistonia και που τα έφερε στο +18 με σκορ 41-23 υπέρ τους.
Για τους Saronic Hornuts, τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Διονύσης Κυβρικοσαίος προσέφερε 19 πόντους (7/13β., 6/12δ., 0/7τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ. Ο Θεοφανίδης είχε 11 πόντους (5/7β., 3/14δ., 0/8τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 3 τάπες, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Κωτσοβίλης πρόσθεσε 10 πόντους (5/7δ., 0/1τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.) και 2 κλεψίματα.