Το βράδυ του Σαββάτου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας, οι Σκούρκοι υποδέχθηκαν στο ΟΑΚΑ στην all star arena την Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με τις 2 ομάδες να παίζουν ωραίο και ορθό μπάσκετ ανά διαστήματα. 59-65 ήταν το τελικό σκορ με τους φιλοξενούμενους να κλειδώνουν την νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Σκούρκους να προηγούνται στο τέλος του με μισό καλάθι. 8 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο Μαυρίκιος με τον Μπούκα να ακολουθεί με 7. 5 είχε ο Ι. Χρόνης και 4 ο Βαρθολομαίος με για τους φιλοξενούμενους. 15-14 ήταν το επιμέρους σκορ στα 1α 10 λεπτά του αγώνα.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η 2η περίοδος. Οι 2 ομάδες ήταν πολύ ανταγωνιστικές, ενώ είδαμε σκληρό και παράλληλα γρήγορο μπάσκετ. 14-14 ήταν το επιμέρους σκορ. 2 σερί τρίποντα πέτυχε ο Χρυσίνας για τους Σκούρκους. 6 είχε ο Παλαμάρης για τους φιλοξενούμενους.

Μπροστά στο σκορ πέρασε η Πέρα Κλουμπ στο 3ο δεκάλεπτο. Με δυνατές άμυνες και γρήγορες επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το -1 σε +3 (13-17). 6 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε για την Πέρα ο Κ. Χρόνης, με Βαρθολομαίο και Καρακανδά να ακολουθούν με 3. 5 είχε για τους Σκούρκους ο Μπούκας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο θα κρινόταν το ροζ φύλλο αγώνα με την διαφορά να είναι μόλις στους 3 πόντους. Μπορεί οι Σκούρκοι να προσπάθησαν και να έδωσαν το 100%, αλλά δεν τα κατάφεραν και λύγισαν στην πίεση των αντιπάλων τους. Η Πέρα Κλουμπ ήταν τρομερή αμυντικά, ενώ επιθετικά ο Παλαμάρης σταμάτησε στους 9 και ο Ι. Χρόνης στους 6. 7 είχε για τους ηττημένους ο Μαυρίκιος. 59-65 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δ. Μπούκας με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ (9-3), 7 ασίστ και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ο Ι. Χρόνης ξεχώρισε για τους ηττημένους με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ (17-1), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 38 λεπτά αγώνα.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Μ. Βαρθολομαίος με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ (3-1), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 32 λεπτά!

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παλαμάρη να βάζει τις βολές όταν χρειάστηκε για την Πέρα Κλουμπ!