SOUTHERNS
1059731
ΝΥΧΤΕΡΙΔΕΣ
820231768

Για τη 13η στάση της South Atlasleague 1 οι Southerns (4-7) υποδέχτηκαν το βράδυ της Κυριακής στο "Θ. Πούτος" του Κορυδαλλού τις Νυχτερίδες (8-3) με τις δεύτερες να αποδίδουν εξαιρετικά μετά την πρώτη περίοδο στο γνώριμο τους ρυθμό, εξασφαλίζοντας με άνεση το ροζ φύλλο.

Αρχικά οι ομάδες συμβάδισαν παίζοντας σε αργό τέμπο. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Ε.Πετρογεωργάκη (5), Τσέκα (3) και Σιγάλα (2) ενώ οι αντίπαλοι τους ακολουθούσαν κατά πόδας με τα καλάθια των Γιακουμάκη, Κ. Στασινόπουλου και Πλακογιαννάκη, για το 10-8 των πρώτων δέκα λεπτών.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι, ενώ στην άμυνα επιδόθηκαν σε αρκετά deflections που οδήγησαν σε fast break κι εύκολα καλάθια με  πρωταγανιστή τον Κ. Στασινόπουλο (8π) και συμπαραστάτες τους Μουλαβασίλη και  Πλακογιαννάκη (από 4π). Η άμυνα τους επέτρεψε μόλις 5 πόντους (Μ.Πετρογεωργάκης και Παπαδόπουλος από 2) και με επιμέρους 20-5 ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης με 28-15 στο πρώτο ημίχρονο.

Ίδια εικόνα είχαμε και μετά τη διακοπή. Ο Αγγελόπουλος έβλεπε το καλάθι σα βαρέλι , και με 4 τρίποντα, παρέα με τους Πλακογιαννάκη (5π) και Π.Στασινόπουλο (4π) με 13-0 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +27. Για τους Southerns στόχο βρήκαν μόνο οι Ε.Πετρογεωργάκης (6) και Τσέκας (4). Σκορ τρίτης περιόδου 24-51.

Στην τελική ευθεία οι Νυχτερίδες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι τόσο στην άμυνα όσο και μπροστά, και με τους π. Στασινόπουλο (5), Αγγελόπουλο (4), Μουλαβασίλη και Πλακογιαννάκη (από 3) πρόσφεραν ωραίες στιγμές. Στον αντίποδα οι Μ. & Ε.Πετρογεωργάκης (με 4 & 2 πόντους αντίστοιχα) συνέβαλαν από την πλευρά τους στο καθόλα δίκαιο τελικό 31-68.

Τα στατιστικά αποδίδουν ότι παρατηρήσαμε εντός γηπέδου. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (28-46% δίποντα, 6-26% τρίποντα, 28-40% βολές). Πήραν τα ριμπάουντ (44-47),  μοίρασαν υπερδιπλάσιες τελικές πάσες (7-16), έκλεψαν παραπάνω μπάλες (6-10) κι υπέπεσαν σχεδόν σε λιγότερα λάθη (12-7).

Mvp του αγώνα ήταν ο αλάνθαστος Νεκτάριος Αγγελόπουλος με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ , 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και  1 μπλοκ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο επίσης δίχως λάθη Άγγελος Τσέκας έχοντας 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Κλειδί του αγώνα :  Ο Παναγιώτης Στασινόπουλος με double double και 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασιστ, 3 κλεψίματα & 2 λάθη.

Που κρίθηκε η αναμέτρηση: Όταν οι Νυχτερίδες άρχισαν τις ... πτήσεις, δεν ξανάκοιταξαν πίσω, μετά το πρώτο δεκάλεπτο.