Ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ανάμεσα σε Royals και Παρτουζάν με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με σκορ 54-56.Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με συνεχείς εναλλαγές στο σκράρισμα στην πρώτη περίοδο με τους Κυριαζή κι Αρτινό να τραβάνε το σκοράρισμα για τους Royals κι αντίστοιχα τους Παπανικολάου,Θεοδωρόπουλο και Κυπριανό για την Παρτουζάν με τον τελευταίο να έχει κι εξαιρετική δημιουργία για τους συμπαίκτες του.Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 14-12 υπέρ των Royals με buzzer beater από τον Παπαντωνίου για την ομάδα της Παρτουζάν.

Ίδια ήταν η εξέλιξη του αγώνα και στο 2ο δεκάλεπτο με την είσοδο του Μαλνταβάνου για την Παρτουζάν ν' αλλάζει τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας του και να είναι πιο δυνατοί στο παιχνίδι στη ρακέτα.Με Δέδε,Κυριαζή και Μπούκα από Royals και Μαλνταβάνο από Παρτουζάν υπήρχε ισοπαλία στους 22 πόντους στα μισά του δεκαλέπτου για ν' ακολουθήσει επιμέρους 7-4 υπέρ των Royals μ' εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο του Φωτεινού στο φινάλε του ημιχρόνου και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 29-26.

Οι Royals μπήκαν πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τους Δέδε (8 πόντοι) κι Αρτινό κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά 5 πόντων.Από την ομάδα της Παρτουζάν συνέχισε να κυριαρχεί ο Μαλνταβάνος με σημαντική βοήθεια από Λαζαρίδη και Παπανικολάου.Το δεκάλεπτο έκλεισε με +5 για τους Royals με σκορ 43-38.

Η τέταρτη περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τους Royals να ξεκινάνε δυνατά με σκορ από Δέδε και Μπούκα και την Παρτουζάν να βγάζει αντίδραση με Παπανικολάου και Μαλνταβάνο.Ο Παπανικολάου δήλωσε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και με την ομάδα του πίσω στο σκορ 10" πριν το φινάλε του αγώνα αρχικά ισοφάρισε τον αγώνα με προσωπικό καλάθι και στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα στην επίθεση των Royals και κέρδισε φάουλ ευστοχώντας στις βολές που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ 54-56.

MVP του αγώνα ο Παπανικολάου με 10 πόντους και σημαντική συνεισφορά στην άμυνα και στα ριμπάουντ για την ομάδα του.Κομβικός για την ομάδα της Παρτουζάν κι ο Μαλνταβάνος που σημείωσε 17 πόντους.