Για το πρώτο γκρουπ της North AtlasLeague 2 το βράδυ του Σαββάτου οι εκ των πρωτοπόρων Unbroken (5-1) έκαναν τη δεύτερη τους ήττα αντιμετωπίζοντας τους Athenian Warriors (3-3) με τους δεύτερους να επικρατούν χάρη στο μακρινό σουτ και το πιο στρωτό παιχνίδι στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού !

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα με το καυτό δίδυμο των βομβαρδιστών Δημητρακόπουλου (9 πόντοι με τρεις ριπές από τα 6.75) και Κατσάνακη (8π με δύο τρίποντα), προηγούμενοι με 2-9. Οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με την τριάδα Ριζα, Μαυρέα (από 4) και Κατσαντώνη (3π) μειώνοντας, ωστόσο οι Warriορς άντεξαν και πήραν κεφάλι με 12-18 στην πρώτη περίοδο.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τις ομάδες να δίνουν βάση στα μετόπισθεν. Ο Κατσανάκης ήταν ο μοναδικός σκόρερ των Πολεμιστών με έξι πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν καλάθια από τους Μαυρέα, Κατσαντώνη και Ριζα. Σκορ ημιχρόνου 18-24.

Μετά την ανάπαυλα οι Warriors πάτησαν το γκάζι με ένα 12-0 με τους Κατσανάκη (8), Δημητρακόπουλο (6) και Απέργη (4)  κι εκτόξευσαν τη διαφορά σε διπλό σκορ (18-36). Οι Unbroken αντέδρασαν με το δικό τους 7-0  μειώνοντας προσωρινά , δίχως να καταφέρουν να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή , με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 28-42.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα την κατάσταση ελέγχοντας το ρυθμό με τους Δημητρακόπουλο (5), Λεμονιά (4) και Απέργη (3).  Ο Μαυρέας έκανε τα πάντα (12π) στην άλλη πλευρά, αλλά δεν έφτανε με το τελικό 46-56 να χαρακτηρίζεται συνολικά δίκαιο.

Στα στατιστικά της αναμέτρησης οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα τρίποντα (11-33% και βολές (53-68%) παρά δίποντα (29-17%). Μάζεψαν τα ριμπάουντ (46-52), έδωσαν τις μισές ασιστ (12-6), είχαν ένα παραπάνω κλέψιμο (4-5), και περισσότερα λάθη (4-7).

Mvp του αγώνα ήταν με double double ο Αποστόλης Κατσανάκης που είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο εξίσου "διπλός" Δημήτρης Ριζας με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Key player: Ο αλάνθαστος bomber Μίλτος Δημητρακόπουλος με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ & 2 ασίστ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Στο πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.