Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρώτου γκρουπ της North Atlasleague 2 οι Unbroken (8-4) υποδέχθηκαν το Σαββατόβραδο τους People Cafe (6-6) με τους δεύτερους να παίρνουν τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου όντας πιο ψύχραιμοι κι εύστοχοι στα τελευταία δεκα πέντε λεπτά.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και με σερί 10-0 και μπαράζ από τα 6.75 με δράστες τους Α.Μακρή (5), Ευθυμιάδη, Κασφίκη, Μαρούλη και Κατσιάδα (άπαντες από ένα τρίποντο) πήγαν στο +12. Οι αντίπαλοι τους όμως απάντησαν με το δικό του 8-0 με την τριπλέτα, Ριζα (5), Νικολακόπουλου (4) και Μπακογιάννη (3) μειώνοντας σε 14-19 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα με ένα 5-0 , αλλά ο Μυλωνάς (6π) έφερε στο +6 την ομάδα του. Με ένα τρίτο σερί, 9-0 των Unbroken αυτή τη φορά (Ριζας 4, Μπακογιάννης , Μαυρέας από 3) το παιχνίδι ήρθε σχεδόν στα ίσα του. Σκορ πρώτου μέρους 28-27.

Ο Μαυρέας (6) τους διατήρησε μπροστά στο σκορ (37-33). Οι People Cafe ωστόσο με ένα 6-0 από τους Δεμενεόπουλο (5) και Μαρουλη (4) προσπέρασαν με 37-41 στο τριαντάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με τα τρίποντα του Μαρούλη πήγαν στο +9. Οι Unbroken επιχείρησαν να επανέλθουν πλησιάζοντας στους 4 χάρη στους Μπακογιάννη (7) και Νικολακόπουλο (4) αλλά στην τελική ευθεία ξέμειναν από βενζίνη, με το ροζ φύλλο να κατευθύνεται στους People Cafe που ήταν περισσότερο ουσιαστικοί, πανηγυρίζοντας το τελικό 51-55 !

Στα ομαδικά στατιστικά οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα τρίποντα (17-35%) από δίποντα (41-20%) ή βολές (35-33%). Πήραν τα ριμπάουντ 34-40, μοίρασαν σχεδόν διπλάσιες ασιστ (7-13), είχαν λιγότερα κλεψίματα (12-9) και περισσότερα λάθη (11-18).

Mvp με double figures αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Μαρούλης έχοντας 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 2 λάθη. Καλύτερος των ηττημένων ήταν ο Θανάσης Νικολακόπουλος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 1 μπλοκ κι ένα λάθος.

Κλειδί του αγώνα ήταν ο Άγγελος Μυλωνάς που κατέγραψε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασιστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην καλύτερη διαχείριση των κρίσιμων λεπτομερειών και την αντοχή που επέδειξαν οι νικητές στο τέλος.