Νίκη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου σημείωσαν οι Bandicoots (5-14) το βράδυ της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ όταν και φιλοξενήθηκαν από τους Unbroken (12-8) για την 21η αγωνιστική του πρώτου γκρουπ της North Atlas League II, μετά από μάχη 40 λεπτών  !

Οι ομάδες ξεκίνησαν συμβαδίζοντας στο σκορ. Για τους γηπεδούχους  σκόραραν οι Μαυρέας (7) και Τσιπιανίτης (6) ενώ οι αντίπαλοι τους ακολούθησαν κατά πόδας χάρη στους Τσουκαλά (4) και Κωσταβέλη (3), για το 15-13 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με 7-0 σερί με τα τρίποντα του Κωσταβέλη (6) και τα καλάθια του Λασκαράτου (4) προσπέρασαν , δέχθηκαν ένα 6-0 μετα τρίποντα των Μπακογιάννη και Μαυρέα, ωστόσο κράτησαν την πρωτοπορία με 25-27 στου δρόμου τα μισά.

Το μπρα ντε φερ διατηρήθηκε και μετά την ανάπαυλα. Με έμφαση στα μετόπισθεν κι οι δύο ομάδες πήγαιναν κατοχή με κατοχή.  Οι Unbroken σκόραραν μόνο με τους Μαυρέα (8) και Νικολακόπουλο (4) ενώ οι Bandicoots συντήρησαν ένα μικρό προβάδισμα χάρη στους Λασκαράτο (5), Παλατζίδη (4) και το τρίποντο του Ζαρακαδάκη παραμένοντας μπροστά με 39-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά το τέμπο έπεσε. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, βαδίζοντας μαζί . Οι μεν Unbroken πλησίασαν με τον Μαυρέα (4) σε 45-46 , όμως οι Bandicoots ήταν πιο ψύχραιμοι με τον Κωσταβέλη (3) και τους Τσουκαλά και Παλατζίδη (από 2) πήγαν τη διαφορά στο +5. Ο Μαυρέας με νέο καλάθι στα 8" έδωσε νέο ενδιαφέρον (47-50), με τον Μπακογιάννη να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων και ο Κωσταβέλης με 1/2 βολές σφράγισε τη νίκη των φιλουξενούμενων με 47-51 !

Στα ομαδικά στατιστικά, οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα τρίποντα (13-17%) και βολές (50-66%), παρά δίποντα (45-43%). Πήραν τα ριμπάουντ (37-47), ήταν πιο δημιουργικοί (8-11 ασιστ), έκλεψαν τις ίδιες μπάλες (από 8) και υπέπεσαν σε παραπάνω λάθη (9-14).

Mvp του αγώνα ήταν με double double ο Λευτέρης Κωσταβέλης έχοντας 14 πόντους, 16 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Ο εξίσου "διπλός" Νίκος Μαυρέας ξεχώρισε για τους ηττημένους σημειώνοντας 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί του αγώνα ήταν ο Αντώνης Λασκαράτος με double figures και 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 3 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και το καθαρό μυαλό των νικητών στο τέλος !