Ένα προβάδισμα με 4 πόντους πήρε η Voskonia στη μάχη για πρόκριση στους τελικούς, που δίνουν και άνοδο, αφού κέρδισε με 54-50, τους 3KaiOKukoc την Τρίτη (30/05) στο κλειστό της Καισαριανής. Αυτό ήταν το πρώτο ματς των ημιτελικών στα Play Offs της AtlasLeague 2 και πλέον είναι σαφές ότι οι δύο ομάδες έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς, όπου θα κριθούν όλα. Οι γηπεδούχοι θα πρέπει να υπερασπιστούν από το +4 στο δεύτερο παιχνίδι, ενώ οι φιλοξενούμενοι καλούνται να νικήσουν από 5 πόντους και πάνω.
Το ματς ξεκίνησε με τους 3KaiOKukoc να προηγούνται με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Τσιάνα και με 5-2 στο 2’, έπειτα από ένα γκολ-φάουλ του Βασαμανίδη. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές όμως και πέρασαν μπροστά με 9-7 στο 4’ με γκολ-φάουλ από τον Ταγκούλη. Μάλιστα, η Voskonia έφτασε να προηγείται και με νταμπλ-σκορ, με 14-7 στο 8’ με 2/2 βολές του Ταγκούλη, ενώ ολοκλήρωσε την 1η περίοδο μπροστά με 16-12.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ αμφίρροπο. Αρχικά, οι 3KaiOKukoc μπήκαν δυνατά με ένα σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά με 18-16 στο 12’ με ένα καλάθι που πέτυχε ο Λαύκας. Με 5-0 σερί απάντησαν οι γηπεδούχοι, που ανέκτησαν το προβάδισμα με 21-18 στο 14’, μετά από ένα τρίποντο που έβαλε ο Λιάκος. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 25-25 στο 19’ με ένα δίποντο που έβαλε ο Βασαμανίδης, ενώ το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 27-25 υπέρ της Voskonia, χάρις σε καλάθι από τον Μαστρογιάννη.
Στις αρχές του δευτέρου μέρους, η Voskonia έδειξε διάθεση να ξεφύγει στο σκορ και με ένα σερί 4-0, προηγήθηκε με 31-25 στο 24’, έπειτα από δίποντο του Μαστρογιάννη. Η νευρικότητα κυριαρχούσε και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, ενώ οι 3KaiOKukoc βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν στον πόντο, σε 33-32 στο 28’ με ένα δίποντο του Λιβαδειά και να ισοφαρίσουν μάλιστα, με το 35-35 να είναι το σκορ με το οποίο και έληξε η 3η περίοδος.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά, βρίσκοντας ρυθμό και φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται με 10 πόντους διαφορά, με 49-39 στο 36’ μετά από ένα δίποντο του Μανσούρ. Ωστόσο, οι 3KaiOKukoc έβγαλαν καλή αντίδραση. Ναι μεν δεν πρόλαβαν να αποφύγουν την ήττα, αλλά μείωσαν τελικά σε 54-50 με ένα τρίποντο από τον Μελά στο τελευταίο λεπτό. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, υπέρ της Voskonia.
MVP: Ο Ταγκούλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (7/10β., 4/10δ., 0/1τρ.), 12 ριμπάουντ (8αμ.-4επ.), 12 ριμπάουντ (8αμ.-4επ.), 4 τάπες, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Μαστρογιάννης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, με 17 πόντους (5/7β., 6/9δ., 0/4τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Με την 3η περίοδο να έχει ολοκληρωθεί ισόπαλη με σκορ 35-35, καθοριστικά ήταν τα πρώτα 6 λεπτά της 4ης περιόδου, όπου η Voskonia έκανε επί μέρους σκορ 14-4 και προηγήθηκε με 49-39 στο 36’. Οι 3KaiOKukoc μάζεψαν μετά τη διαφορά, αλλά αυτό το διάστημα ήταν αρκετό για να εξασφαλίσει τη νίκη στους γηπεδούχους.
Να προσθέσουμε ότι ο Λιάκος είχε επίσης διψήφιο αριθμό πόντων για τη Voskonia. Συνολικά είχε 12 πόντους (3/5β., 3/11δ., 1/5τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1αμ.) και 1 κλέψιμο.
Από την πλευρά των 3KaiOKukoc, ο μόνος παίκτης που ήταν διψήφιος στο σκοράρισμα, ήταν ο Βασαμανίδης με 10 πόντους (2/3β., 4/6δ., 0/1τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.) και 1 ασίστ.