Στο πλαίσιο του 1ου Κυπέλλου Καλαθοσφαίρισης Αττικής το Αρχηγείο του Πυροσβεστικού Σώματος αναμετρήθηκε με τον 1ο Πυροσβεστικό Σταθμό. Το παιχνίδι με εξαίρεση το 1ο δεκάλεπτο ήταν μονόπλευρο, με τον 1ο Π.Σ. να εδραιώνει μια μεγάλη διαφορά και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα. 43-63 ήταν το τελικό σκορ!

Μια διαφορά 9 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο. Με οδηγό την άμυνα και τις γρήγορες επιθέσεις ο 1ος Π.Σ. επέβαλε τον ρυθμό του και προηγήθηκε. 11-20 ήταν το επιμέρους σκορ με το Αρχηγείο να μην μπορεί να ακολουθήσει στο 100%. 2 καλάθια πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Φραντζής. 7 είχε ο Γιαννακόπουλος και 5 ο Κωνσταντίνου για τον 1ο Π.Σ.

Στους 19 πόντους έφτασε η διαφορά στην 2η περίοδο με τον 1ο Π.Σ. να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Το Α.Π.Σ. δεν μπόρεσε να κάνει keep up στις υψηλές ταχύτητες των φιλοξενούμενων και έμεινε πίσω στο σκορ.7-17 ήταν το επιμέρους σκορ. 5 πόντους έβαλε για τους γηπεδούχους ο Καραμανλής. 7 είχε για τους προπορευόμενους ο Τσάμης.

Στο +23 έφτασε ο 1οςΠ.Σ. στο 3ο δεκάλεπτο. Με πολύ όρεξη, ορθολογικό και παράλληλα ομαδικό μπάσκετ, οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά «καθάρισαν» το θέμα πρόκρισης. 11-15 ήταν το επιμέρους σκορ με τις εκλάμψεις του Αρχηγείου Π.Σ. να μην είναι αρκετές. Τον χαβά του με ακόμα 5 πόντους συνέχισε για τους γηπεδούχους ο Καραμανλής. Από 4 πόντους είχαν Τσάμης και Κωνσταντίνου για τους φιλοξενούμενους!

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδο με το Α.Π.Σ. να μειώνει κατά 3 πόντους την διαφορά που ισορρόπησε στους 20 πόντους. 43-63 ήταν το τελικό σκορ. 14-11 έγραψε το φύλλο αγώνα στο τελευταίο ¼ του αγώνα. Για τους νικητές 4 πόντους έβαλε ο Παπαδόπουλος και 3 ο Κύρκης. 6 είχε ο Καραμανλής και 4 ο Πασχάλης για το Αρχηγείο Πυροσβεστικού Σώματος!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γ. Τσάμης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ (4-2), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 29 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Β. Καραμανλής με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ (6-4), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 38 λεπτά.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Β. Ρούφας με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ (7-6), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 28 λεπτά!