Πρεμιέρα στο Atlas Cup είχαμε την Πέμπτη το βράδυ για τους All Star Survivors με τους Blue Sharks Neurolife. Ο νικητής συνέχιζε στον νεοσύστατο θεσμό και ο ηττημένος πήγαινε με το καλημέρα της σεζόν στο σπίτι του. Τελικά η ομάδα που χαμογέλασε ήταν αυτοί των Survivors, εκμεταλλευόμενη  το πιο γεμάτο ρόστερ και τις λύσεις από πολλούς διαφορετικούς παίχτες, επικράτησε των εφτά Καρχαριών!

Από το ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι την πρώτη διακοπή στο έκτο λεπτό, είδαμε τον πλουραλισμό στην επίθεση των Survivors, με την τριάδα Μαντά, Παρασκευόπουλου και Αλέξη να τους οδηγούν στο 15-6. Παρά το ταιμ αουτ που πήραν οι Sharks δεν κατάφεραν να μειώσουν, αρκέστηκαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ και να κλείσουν με το τρίποντο του Μούσουρα στο -8. Από την άλλη πλευρά ο Νίκος Κυριακίδης πέρασε στο παρκέ και κατάφερε σε ένα τρίλεπτο να βάλει 7 πόντους παίρνοντας την σκυτάλη από τον Μαντά.

Με τις ομάδες να μπαίνουν στο παρκέ για την δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Κυριακίδης συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο και έστειλε την διαφορά στους 15, αλλά κάπου εκεί μπήκαν τα μακρινά σουτ του Αθανασιάδη (2 τρίποντα) για τους Καρχαρίες και με τις ενέργειες του Μούσουρα κοντά στο καλάθι, έριξαν την διαφορά στους 5, οδηγώντας τους Survivors σε ταιμ αουτ. Το οποίο ήταν και ευεργετικό καθώς ο Μαντάς γύρισε στο παρκέ και έκαιγε, σημείωσε 3 σερί τρίποντα για να κλείσουν το ημίχρονο στο +10 οι Survivors.

Με την εικόνα του πρώτου μισού να είναι σταθερά υπερ των γηπεδούχων, αυτό που είδαμε στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου δεν το περιμέναμε. Σκιαδόπουλος και Μούσουρας με τρίποντα και ενέργειες κοντά στην ρακέτα έφεραν το ματς στο καλάθι 39-37 με σερί 8-0. Ενώ λοιπόν περιμέναμε ντέρμπι και στην υπόλοιπη περίοδο, οι Μαντάς και Νίκος Κυριακίδης μάζι με την τρίποντη βόμβα του Αλέξη στην λήξη της περιόδου, είχαν άλλη άποψη. Κρατώντας το +10 για την ομάδα τους και το 53-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν. Με τους Survivors να κάνουν rotation, με τους Γκύζη, Μακρή και Ανέστη Κυριακίδη να βάζουν το λιθαράκι τους, δεν απειλήθηκαν και έφτασαν στην νίκη με το τελικό σκορ να κλείνει στο 65-55. Για τους φιλοξενούμενους οι προσπάθειες των Μούσουρα, Σκιαδόπουλου δεν ήταν αρκετές καθώς δεν είχαν και βοήθεια από τους υπόλοιπους, φτάνοντας στον πρόωρο αποκλεισμό.