Στο πλαίσιο του τελευταίου αγώνα που θα έδινε την wild card για το final 4, το Αρχηγείο Πυροσβεστικού Σώματος αντιμετώπισε τον 6ο Πυροσβεστικό Σταθμό. Μονόπλευρό ήταν το παιχνίδι με τον 6ο να είναι μόνιμα μπροστά στο σκορ. 45-60 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 9-12. Το Α.Π.Σ. ξεκίνησε με 1 δυνατό 6-0, αλλά στην συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ. 12 πόντους έβαλε ο 6ος που έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό. 5 πόντους έβαλε ο Καραμανλής και 3 ο Πασχάλης. 4 είχε ο Κορεντζέλης για τους φιλοξενούμενους.

Στο +13 έφτασαν οι φιλοξενούμενοι στην 2η περίοδο. Ο 6ος Π.Σ. πέτυχε 22 πόντους (!), δέχθηκε 12 και επέβαλλε τον γρήγορο ρυθμό του. Ανήμπορο έμοιαζε το αρχηγείο να κάνει keep up στις ταχύτητες που έπαιζε ο 6ος. 11 είχε για το Αρχηγείο ο Καραμανλής. 7 είχε ο Ρομποτής και 4 ο Παπανικολάου για το 6ο!

Κατά 1 καλάθι μείωσαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Το Α.Π.Σ. μπήκε δυνατά στο παρκέ, έπαιξε ορθά αμυντικά και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει το ματς. 11-9 ήταν το επιμέρους σκορ με την διαφορά να πέφτει στους 11 πόντους. 4 είχε ο Καραμανλής και 3 ο Ρούκος για τους γηπεδούχους. 6 είχε ο Παπανικολάου για τους φιλοξενούμενους!

Στο +15 έφτασε ο 6ος στην 4η περίοδο. Στο δεκάλεπτο αυτό η διαφορά ξέφυγε και ο 6ος άφησε το πόδι στο γκάζι, καθώς πήρε το εισιτήριο για το final 4! 13-17 ήταν το τελικό σκορ με το Α.Π.Σ. να αποχαιρετά με ψηλά το κεφάλι την διοργάνωση! 45-60 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης! Για τους νικητές 6 είχε ο Κορεντζέλης και 5 ο Μάρκου. 2 τρίποντα έβαλε για τους ηττημένους ο Καραμανλής!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ι. Μάρκου με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 23 λεπτά! Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Β. Καραμανλής με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ (10-3), 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Γ.Μανιδάκης με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 27 λεπτά αγώνα!