Έχοντας σταθερά καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά και μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ, με δεδομένο ότι οι αντίπαλοί της, παρατάχθηκαν με μόλις πέντε διαθέσιμους παίκτες, η Artemis πήρε τη νίκη με 68-48 επί του Θησέα στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Atlas Cup και έτσι προκρίθηκε στη δεύτερη φάση.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι στο ματς που έγινε στο ΟΑΚΑ, ήταν πάντως εκείνοι που άρχισαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 8-2 στα πρώτα 3 λεπτά της αναμέτρησης. Ωστόσο, η Artemis επέβαλλε στη συνέχεια τον ρυθμό της, φτάνοντας να προηγείται με +10 στο 9’ του αγώνα (21-11), με την 1η περίοδο να λήγει με το υπέρ της, 21-13.

Αντίστοιχα κινήθηκε η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 13 πόντους, με σκορ 33-20 στο 19’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Artemis να έχει ένα προβάδισμα 10 πόντων και συγκεκριμένα με 35-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Artemis μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο παρκέ, με σκοπό να μην δώσει καμία ελπίδα στους αντιπάλους της και να καθαρίσει το παιχνίδι οριστικά. Αυτό ακριβώς συνέβη, μιας και στο 28’ έφτασε να είναι μπροστά με 24 πόντους διαφορά (50-26), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52-31.

Μια τυπική διαδικασία ήταν ουσιαστικά η 4η περίοδος, με την Artemis να έχει εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα. Μάλιστα, έφτασε να προηγείται μέχρι και με 25 πόντους διαφορά (58-33 στο 33’). Οι μόλις πέντε παίκτες του Θησέα, έκαναν μια προσπάθεια και τελικά μείωσαν λίγο τη διαφορά, με το τελικό σκορ να είναι 68-48.

Οι νικητές, είχαν επιθετική πολυφωνία, αφού συνολικά τέσσερις παίκτες, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ, ήταν ο Κωνσταντίνου με 16 πόντους (8/12δ.), κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ, αφού πήρε και 11 ριμπάουντ, κάνοντας και 4 κλεψίματα. Άξιοι συμπαραστάτες του, ήταν οι Μαντέλος (13π.), Β. Χατζηγεωργιάδης (12π., 4/6τρ.) και Ελευθεράκης (12π., 7ρ.). Για τους ηττημένους, κορυφαίος ήταν ο Μητρόπουλος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης και οι Γουρνέλος (12π., 10ρ.) και Πιτσικάλης (11π., 5ρ.).