Ντέρμπι ήταν το ματς ανάμεσα στον Αστέρα και τους Baskethoopers στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της league 1.Οι φιλοξενούμενοι όντας πιο σταθεροί στα τελυταία λεπτά κατάφεραν να φύγουν νικητές απ' το γήπεδο με τελικό σκορ 51-55.

Οι Baskethoopers μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 11 πόντους (6-17) με τους Σκέντρο και Παυλόπουλο να κυριαρχούν κι από τον Αστέρα να σκοράρει μόνο ο Κουβαλάκης.Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 10-19 μ' επιμέρους σκορ 4-2 για τον Αστέρα με Κουβαλάκη και Πασχάλη.

Στο δεύτερο δεκάλπετο οι γηπεδούχοι έτρεξαν 5-0 στα πρώτα λεπτά με Κλίνη και Παπαγιαννόπουλο για το 15-19.Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 4-0 για το 15-23 δια χειρός Σκέντρου κι ακολούθησε επιμέρους σκορ 13-10 για το 28-33 υπέρ των Baskethoopers με τους Καπέκα και Κουβαλάκη μπροστάρηδες για τον Αστέρα και τους Κατσαούνο,Λάππα,Αδελφουλάκο και Παυλόπουλο για τους Baskethoopers.Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30-33 με δίποντο του Πασχάλη.

Στην τρίτη περίοδο ο Αστέρας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (39-39) με 9 πόντους του Κουβαλάκη για ν' ακολουθήσει σερί 6-0 για Baskethoopers με τους Σκέντρο,Λάππα και Ρηγανάκο και να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 39-45 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ν' ανεβάσουν τη διαφορά στους 7 στο πρώτο πεντάλεπτο του 4ου δεκαλέπτου (42-49) με Λάππα και Σκέντρο και διατηρούσαν τη διαφορά στα επίπεδα των 5-7 πόντων μέχρι το σημείο που οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 3 (50-53) με τρίποντο του Σπυρίδη και δίποντο του Κλίνη.Στη συνέχεια ο Τσούπρος με 2 εύστοχες βολές έγραψε το 50-55 και το παιχνίδι έληξε 51-55 με μια εύστοχη βολή απ' τον Σπυρίδη.

MVP του αγώνα ο Σκέντρος με 16 πόντους καθώς κι ο Παυλόπουλος με 10 πόντους και σημαντική παρουσία στον τομέα των ριμπάουντ.Από τον Αστέρα ξεχώρισε ο Κουβαλάκης που σημείωσε 27 πόντους.