Ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, διεξήχθη στο ΟΑΚΑ το απόγευμα της Κυριακής (12/02). Οι Athenian Warriors ήταν αυτοί που τα κατάφεραν στο τέλος και έφτασαν στη νίκη με 43-42 κόντρα στο People Café για τη 15η αγωνιστική στο 1st Group της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια North. Οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 9-6, ενώ οι ηττημένοι, που έχουν και ένα ματς λιγότερο, έπεσαν από τη μεριά τους, στο 7-7.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 7-0 στο 4’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Λούβαρης και μάλιστα έφτασαν και στο 11-0 στο 6’ με δύο σερί καλάθια από τον ίδιο παίκτη. Χρειάστηκε να περάσουν 7 λεπτά για να σκοράρει το People Cafe και το έκανε ο Ευθυμιάδης με δίποντο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και σε 11-6 στο 9’, με δύο σερί καλάθια του Μαρούλη. Η 1η περίοδος έληξε με 13-6 υπέρ των Athenian Warriors, με νέο δίποντο του Λούβαρη.
Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, αν και αρχικά οι «πολεμιστές» φάνηκαν διατεθειμένοι να ξεφύγουν στο σκορ, φτάνοντας και σε διψήφια διαφορά και συγκεκριμένα στο +11, με σκορ 20-9 στο 15’, έπειτα από τρίποντο του Απόστολου Κατσανάκη. Το People Cafe «απάντησε» με σερί 6-0 και μείωσε σε 20-15 στο 18’, μετά από δίποντο του Γκορέζη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Athenian Warriors να είναι μπροστά με 22-17.
Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και πέρασαν μπροστά με 23-22 στο 22’, έπειτα από δίποντο του Μαρούλη, ενώ έφτασαν το σερί τους και στο 8-0 και προηγήθηκαν με 25-22 στο 23’, με καλάθι του Μυλωνά. Οι Athenian Warriors αντέδρασαν και με επί μέρους σκορ 9-2, βρέθηκαν μπροστά με 31-27 στο 26’, με καλάθι του Απόστολου Κατσανάκη. Στο 29’, το People Café ισοφάρισε σε 31-31 μετά από δίποντο του Μυλωνά, ενώ με μία εύστοχη βολή του ίδιου παίκτη, τελείωσε και την 3η περίοδο μπροστά με 32-31.
Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε ότι θα είχαν τον πρώτο λόγο στο 37’, όταν προηγήθηκαν με 42-37, έπειτα από δίποντο του Μυλωνά. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με 5-0 σερί σε 42-42 στο 38’, με τρίποντο του Λούβαρη. Τελικά, στα 2.7’’ για το φινάλε του αγώνα, ο Λούβαρης κέρδισε φάουλ και πήγε στις βολές, όπου ευστόχησε μόνο στη δεύτερη, αλλά ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στους Athenian Warriors με 43-42, αφού μετά από τάιμ άουτ, αστόχησαν σε δίποντα οι Μυλωνάς και Γκορέζης, με άλεϊ-ουπ και φόλοου αντίστοιχα.
MVP: Ο Λούβαρης πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του, δηλαδή 20 πόντους (1/2β., 8/15δ., 1/2τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 21 Efficiency, ενώ διαμόρφωσε και το τελικό σκορ, ευστοχώντας σε μία από τις δύο βολές που είχε στα 2.7’’ πριν από τη λήξη.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Απόστολος Κατσανάκης είχε 8 πόντους (1/3δ., 2/7τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα για τους νικητές.
Που κρίθηκε το ματς:  Κυριολεκτικά στο φινάλε, με τη μία εύστοχη βολή του Λούβαρη για τους γηπεδούχους και με τις δύο άστοχες προσπάθειες των φιλοξενούμενων μετά από το τάιμ άουτ.
Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαρούλης (18π., 9/21δ., 0/3τρ., 11ρ., 1κλ., 1τάπ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Μυλωνάς (11π., 1/11β., 5/14δ., 0/1τρ., 5κλ., 3ρ., 3ασ.).