Την έκτη φετινή νίκη της, πέτυχε η Cobra Kai επί της Atlanta Fox με 55-45 την Παρασκευή (27/02) στο κλειστό της Καισαριανής, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια East. Οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά «έχτισαν» αυτή τη νίκη στην 3η περίοδο, στην οποία και είχαν επί μέρους σκορ 20-10 υπέρ τους, ενώ πλέον βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 6-6, με τους ηττημένους να υποχωρούν στο 4-9.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν λίγο καλύτερα και να προηγούνται με 8-5 στο 5’, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Καρακατσάνης και με 10-5 στο 7’, με ένα καλάθι από τον Σακελλάρη. Ακολούθησε ένα σερί 5-0 από τη μεριά της Atlanta Fox, που ισοφάρισε σε 10-10 στο 9’, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Μποϊντά. Τελικά, η 1η περίοδος τελείωσε με την Cobra Kai να προηγείται με 13-10, με τρίποντο από τον Γουρζή.

Οι Atlanta Fox μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξεκίνησαν με επί μέρους σκορ 6-2, με συνέπεια να περάσουν μπροστά με 16-15 στο 13’, που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο από τον Ηλιόπουλο. Εκεί όμως, η Cobra Kai «έτρεξε» ένα 11-0 σερί, φτάνοντας στο +10, με σκορ 26-16 υπέρ της, με ένα καλάθι από τον Καρακατσάνη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν πάντως και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 28-23 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην 3η περίοδο, η Cobra Kai κυριάρχησε απόλυτα, φτάνοντας ξανά σε διψήφιο προβάδισμα στο 22’, με σκορ 33-23, με δίποντο του Σακελλάρη, αλλά και στο +11 στο 25’, με σκορ 39-28, μετά από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Κωνσταντινόπουλος. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και τελικά με buzzer beater από τον Κωνσταντινόπουλο, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Cobra Kai να προηγείται με 15 πόντους διαφορά, δηλαδή με 48-33.

Αναφορικά με την 4η περίοδο, ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση στο προβάδισμά τους. Η Atlanta Fox έκανε την προσπάθειά της, μειώνοντας σε 48-37 στο 33’, μετά από μία εύστοχη βολή του Γκίκα, ενώ μείωσε και σε μονοψήφια επίπεδα στο 38’, με τον Ηλιόπουλο να πετυχαίνει ένα δίποντο και να μειώνει σε 52-43. Το τελικό σκορ ήταν το 55-45 υπέρ της Cobra Kai.

MVP: Ο Κωνσταντινόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας 11 πόντους (1/1δ., 3/9τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Παίκτης-Κλειδί: Εδώ βρίσκουμε τον Καρακατσάνη, που είχε 9 πόντους (3/7δ., 1/1τρ.), 6 ριμπάουντ (3αμ.-3επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Που κρίθηκε το ματς: Η Cobra Kai έκανε 10 περισσότερα κλεψίματα (18 έναντι 8) και 11 λιγότερα λάθη (12 έναντι 23), ενώ μοίρασε και σχεδόν διπλάσιες ασίστ (15 έναντι 8).

Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ηλιόπουλος (14π., 1/2β., 5/12δ., 1/3τρ., 9ρ., 4ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Φωτεινάκης (10π., 0/6β., 2/6δ., 2/6τρ., 6ρ., 2ασ., 1κλ., 1τάπ.).