Οι Halligators έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και έκαναν ολοκληρωτική εμφάνιση ειδικά στη 2η περίοδο, για να φτάσουν εν τέλει στη νίκη επί των Basketball Freaks με 59-51 το Σάββατο (23/09) στο ΟΑΚΑ, για τον πρώτο γύρο του AtlasCup, δηλαδή για τη φάση των «128». Έτσι, οι «Αλιγάτορες» πέρασαν στους «64» του θεσμού.
Οι «Αλιγάτορες» ξεκίνησαν το παιχνίδι με μεγαλύτερη συγκέντρωση και αρχικά προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Αντωνόπουλου και πολύ γρήγορα έφτασαν στο +9, με το υπέρ τους, 12-3 στο 5’, έπειτα από 2/2 βολές του Μεταξά. Οι Basketball Freaks αντέδρασαν και μείωσαν σταδιακά, σε 16-13 με δίποντο του Καγκάδη, σκορ με το οποίο έληξε η 1η περίοδος υπέρ των Halligators.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι «Αλιγάτορες» κυριάρχησαν απόλυτα, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα στο 11’ με σκορ 24-13 μετά από τρίποντο του Τζώρτζη, έχοντας ένα σερί 8-0 ήδη. Οι Basketball Freaks μείωσαν σε 24-17 στο 13’ με δίποντο του Ευαγγέλου. Μετά όμως, οι Halligators έκαναν 13-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με +20, δηλαδή με 37-17 στο 17’, χάρις σε δίποντο του Αντωνόπουλου. Μάλιστα, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +22, με το υπέρ τους, 43-21.
Η μέγιστη τιμή του αγώνα ήταν το +23 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους «Αλιγάτορες» να προηγούνται με 44-21 στο 21’, με μία εύστοχη βολή του Σακελλαράκη. Οι Basketball Freaks δεν το έβαλαν κάτω όμως και ξεκίνησαν μια προσπάθεια για να επιστρέψουν στο ματς. Έτσι, αργά αλλά σταθερά, μείωσαν τη διαφορά και σε μονοψήφια επίπεδα, με σκορ 46-37, έπειτα από τρίποντο του Καγκάδη. Τελικά, η 3η περίοδος τελείωσε με 47-37 υπέρ των Halligators, με μία βολή από τον Καρανάσιο.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα «Φρικιά» μείωσαν σε 47-42 στο 31’, με ένα δίποντο του Ευαγγέλου. Οι «Αλιγάτορες» πήγαν ξανά σε διψήφιο προβάδισμα, με 53-42 στο 36’ με δίποντο του Τζώρτζη. Οι Basketball Freaks, παρά το γεγονός ότι έχασαν με τραυματισμό τον Γρηγόρη Κεχαγιά και έμειναν χωρίς διαθέσιμη αλλαγή (σ.σ. αφού ήταν μόνο 6 παίκτες στο ματς), μπόρεσαν να μειώσουν σε 55-51 στο 39’, με τρίποντο του Καγκάδη. Ο Μεταξάς με τζαμπ σουτ με ταμπλό στα 38.3’’ για τη λήξη, έκανε το 57-51 υπέρ των Halligators και ο Σιμόπουλος με καλάθι στα 14’’, μετά από άστοχο τρίποντο του Καγκάδη, έκανε το τελικό 59-51.
Player Of The Game: Κορυφαίος για τους Halligators ήταν ο Θανάσης Αντωνόπουλος με 20 πόντους (2/2β., 6/7δ., 2/2τρ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 21.
Παίκτης-Κλειδί: Σημαντική βοήθεια στους νικητές, έδωσε και ο Δημήτρης Μεταξάς με 12 πόντους (2/2β., 2/7δ., 2/4τρ.), 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 1 κλέψιμο και 14 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Κυρίως στο γεγονός ότι οι Halligators μοίρασαν 15 περισσότερες ασίστ (17 έναντι 2), αλλά και στο ότι ευστόχησαν σε 9 παραπάνω δίποντα (19/45 με 42,2% έναντι 10/32 με 31,3%). Φυσικά, συνέβαλλε και το εντυπωσιακό 27-8 επί μέρους σκορ που έκαναν οι «Αλιγάτορες» στη 2η περίοδο.
Για τους Basketball Freaks, κορυφαίοι ήταν ο Δημήτρης Καγκάδης (18π., 3/6β., 3/8δ., 3/7τρ., 4κλ., 3ρ., 2ασ.) και ο Χρήστος Ευαγγέλου που έκανε νταμπλ-νταμπλ (17π., 7/13β., 5/16δ., 0/1τρ., 15ρ.).