Οι Blue Sharks Neurolife πήραν τη νίκη την Τετάρτη (27/09) στο ΟΑΚΑ κόντρα στους Primero De Mayo με 55-35 για τον πρώτο γύρο του AtlasCup, δηλαδή στη φάση των «128». Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Παύλος Μπίσκος, ο οποίος ήταν «διπλός» με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ, οδηγώντας έτσι την ομάδα του, στην πρόκριση στον δεύτερο γύρο του θεσμού, δηλαδή στους «64».
Με το… καλημέρα στο ματς, οι «Μπλε Καρχαρίες» έδειξαν τα… δόντια τους. Κι αυτό διότι μόλις στο 4’, είχαν βρεθεί να προηγούνται ήδη με 8-0, με τον Μπίσκο να έχει ήδη 6 πόντους σε εκείνο το σημείο. Οι Primero De Mayo σκόραραν για πρώτη φορά στο 5’ με βολή του Χονδρομάρα, που μείωσε σε 8-1. Οι Blue Sharks Neurolife έφτασαν στο +10, με 13-3 στο 6’, με μία εύστοχη βολή του Μπίσκου, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 15-10, σκορ με το οποίο έληξε η 1η περίοδος.
Οι Primero De Mayo προσπάθησαν να πλησιάσουν και άλλο στο σκορ, στο δεύτερο δεκάλεπτο και πράγματι μείωσαν σε 15-12 στο 11’ με ένα δίποντο από τον Έξαρχο. Σταδιακά όμως, οι «Καρχαρίες» άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, φτάνοντας και στο +10 στο 19’, με σκορ 27-17 με δίποντο του Μπίσκου, ενώ με καλάθι του Πέππα, οι Blue Sharks Neurolife ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +12, με σκορ 29-17 υπέρ τους.
Στο δεύτερο μέρος, οι «Μπλε Καρχαρίες» κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό. Αρχικά προηγήθηκαν με 32-17 στο 21’ με τρίποντο από τον Μπίσκο, με τους Primero De Mayo να μειώνουν άμεσα στο ίδιο λεπτό σε 32-20, χάρις σε τρίποντο που σημείωσε ο Πάνου. Από εκεί και πέρα όμως, οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά, με τους αντιπάλους τους, να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Έτσι, η 3η περίοδος έκλεισε με 47-25 υπέρ των Blue Sharks Neurolife.
Επί της ουσίας, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικό, μιας και όλα είχαν κριθεί σε εκείνο το σημείο. Οι Primero De Mayo έκαναν μια προσπάθεια και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και σε 17 πόντους τη διαφορά, σε 50-33 στο 37’, έπειτα από δίποντο του Έξαρχου. Τελικά, οι Blue Sharks Neurolife έφτασαν στη νίκη με 55-35.
Player Of The Game: Ξεκάθαρα ο Παύλος Μπίσκος είναι ο MVP, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους (3/4β., 7/12δ., 2/3τρ.), 16 ριμπάουντ (8αμ.-8επ.) και το κορυφαίο Efficiency με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους Blue Sharks Neurolife ήταν και ο Ανδρέας Τομαράς με 11 πόντους (4/9δ., 1/4τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Αν πρέπει να πούμε έναν τομέα που έκανε τη διαφορά, τότε είναι ξεκάθαρα τα ριμπάουντ, αφού οι νικητές πήραν συνολικά 30 παραπάνω από τους αντιπάλους τους (56 έναντι 26), δηλαδή 19 περισσότερα αμυντικά (39 έναντι 20) και 11 παραπάνω επιθετικά (17 έναντι 6).
Για τους Primer De Mayo ο μοναδικός διψήφιος στο σκοράρισμα, ήταν ο Δημοσθένης Έξαρχος (12π., 2/3β., 5/9δ., 3ρ., 1ασ., 1κλ.).