Οι Legends, εκτός του ότι είναι… παλιά ομάδα στη διοργάνωση και ξέρουν ακριβώς πώς να διαχειριστούν τα παιχνίδια τους, είχαν και επτά παίκτες παραπάνω στον πάγκο (!), κάτι που έκανε μεγάλη διαφορά απέναντι στους… νέους Εφτάψυχους, οι οποίοι έχασαν τον ψηλό τους με τραυματισμό στο 7ο λεπτό και η μία πεντάδα δεν άντεξε να παλέψει το ματς, στην πρεμιέρα της στο Atlas Cup.

Η σχετικά εύκολη πρόκριση δεν φάνηκε από νωρίς ότι θα έρθει για τους Λέτζεντς, γιατί οι «ροζ» μπήκαν με μεγάλη ταχύτητα στο παρκέ και οι 8 γρήγοροι πόντοι του Δημήτρη Γαλάνη έστειλαν το μήνυμα ότι ο «νέος είναι ωραίος», όμως ήταν και άτυχος, αφού σε μία φάση στη ρακέτα ο ψηλός έσκισε το φρύδι του και έφυγε για το νοσοκομείο, κάτι που «χάλασε» τους πέντε συμπαίκτες του και οι Λουκάς, Κούβαρης, Παναγιώτης Παρασκευόπουλος έβαλαν μπροστά τους τυπικά φιλοξενούμενους στο δεκάλεπτο (12-18), με τον Σκουλά να παίρνει μπρος στη δεύτερη περίοδο (11-0 σερί οι μπλε σε 3’) και να διαμορφώνει μαζί με τους Παρασκευόπουλους το 22-33 του ημιχρόνου.

Οι παλιοί κράτησαν σταθερό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, όσες αλλαγές και να έκαναν, με τους Γεωργιάδη, Τσέκερη, Παπαντωνίου να δίνουν τις δικές τους βοήθειες στην επίθεση και το 30ο λεπτό να κλείνει στο 31-51, αφού οι Εφτάψυχοι δεν ήταν εύκολο να ακολουθήσουν χωρίς ανάσες, κάτι που συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ να φτάνει στο 40-70 κυρίως από σουτ του Παναγιώτη Παρασκευόπουλου, που πάτησε τις τελευταίες γκαζιές για την νίκη-πρόκριση στον 2ο γύρο.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Παρασκευόπουλος με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από τους «ροζ» ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Γαλάνης με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Παίκτης-κλειδί για τους Λέτζεντς ήταν ο Αλέξανδρος Σκουλάς, που με τους 15 πόντους του και τις πολύ καλές επιλογές του στην επίθεση, έδωσε ακόμα μεγαλύτερο boost στην ομάδα του Κοσμά, για να φτάσει στην επικράτηση.

Το ματς κρίθηκε αφενός στη διαφορά των επιλογών στους πάγκους και αφετέρου στη δουλίτσα που έκαναν οι Legends, διαχειριζόμενοι εξαιρετικά την κάθε πεντάδα που είχαν στο παρκέ.