Την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του AtlasCup, δηλαδή στους «64», πήραν οι FBC το Σάββατο (23/09) στο ΟΑΚΑ, με τη νίκη τους, με 57-43 επί των L.A. Slippers. Το ματς αυτό διεξήχθη για τον πρώτο γύρο του AtlasCup, δηλαδή για τη φάση των «128», με τους νικητές να κάνουν καλή αρχή και δυνατό φινάλε.
Στην αρχή της αναμέτρησης, υπήρξε νευρικότητα και από τις δύο πλευρές, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Οι L.A. Slippers προηγήθηκαν με 2-0 στο 2’ με καλάθι του Μηλιώνη, αλλά οι FBC βρήκαν καλύτερο ρυθμό και προηγήθηκαν με 7-2 στο 5’ μετά από ένα τρίποντο από τον Παπαμιχαλόπουλο, ενώ τελείωσαν την 1η περίοδο με ένα προβάδισμα 8 πόντων, με σκορ 12-4.
Στο ίδιο μήκος κύματος πήγαν τα πράγματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ξανά οι άμυνες ήταν σε πρώτο πλάνο, με τη διαφορά ότι οι Slippers βελτιώθηκαν σημαντικά. Αρχικά, οι FBC προηγήθηκαν με 14-4 στο 12’ με δίποντο του Τριαντάφυλλου και μετά έφτασαν μέχρι και στο +12, με 21-9 στο 16’, χάρις σε τρίποντο του Μπανταβάνη. Εκεί όμως ανέβηκε το L.A. και με σερί 6-0, μείωσε σε 21-15, έπειτα από δίποντο του Τζαβελάκη και με αυτό το σκορ έληξε το πρώτο ημίχρονο.
Η διαφορά μεγάλωσε με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στο +9, με 27-18 στο 22’, χάρις σε δίποντο του Παπαμιχαλόπουλου. Με αντεπίθεση διαρκείας όμως, οι L.A. Slippers επέστρεψαν ξανά και μάλιστα μείωσαν στον πόντο, με σκορ 29-28 στο 26’, χάρις σε μία εύστοχη βολή του Κατσαρού. Οι FBC διατήρησαν όμως το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, με σκορ 36-31.
Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι L.A. Slippers μείωσαν σε 36-33 στο 31’, μετά από ένα καλάθι που πέτυχε ο Κατσαρός. Οι FBC όμως, είχαν πολύ καλό ρυθμό στην επίθεσή τους, στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα και έτσι ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (52-39 στο 38’ με μία βολή από τον Παρτσινέβελο και εν τέλει κέρδισαν με +14, δηλαδή με σκορ 57-43.
Player Of The Game: Ο Αποστόλης Παρτσινέβελος οδήγησε τους FBC στη νίκη με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 15 πόντους (1/4β., 7/15δ.), 15 ριμπάουντ (9αμ.-6επ.), 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 23 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Σταύρος Μπανταβάνης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους (1/2β., 3/5δ., 3/5τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 22 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Καθοριστικοί παράγοντες ήταν ότι οι FBC κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (46 έναντι 27) και στις ασίστ (17 έναντι 4), συν ότι ευστόχησαν και σε 3 παραπάνω τρίποντα (4/8 με 50% έναντι 1/24 με 4,2%).
Από τη μεριά των L.A. Slippers, ο μοναδικός παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Παναγιώτης Μηλιώνης (13π., 1/3β., 6/11δ., 0/3τρ., 8ρ., 5ασ., 1κλ.).