Με επί μέρους σκορ 34-13 στο δεύτερο ημίχρονο, οι Last Dancers κέρδισαν τους Cava Boys με 68-41 το Σάββατο (23/09) στο ΟΑΚΑ, σε νοκ-άουτ ματς για τον πρώτο γύρο του AtlasCup, στη φάση των «128». Έτσι, πήραν την πρόκριση για τους «64» του θεσμού, στηριζόμενοι κυρίως στην ενέργεια που έβγαλαν, κάνοντας ολοκληρωτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.
Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Στεργιώτη για το 2-0 υπέρ των Cava Boys στο 1’. Οι «Χορευτές» όμως έκαναν ένα μίνι σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 6-2 στο 3’, μετά από δίποντο του Σουσανίδη. Στη συνέχεια, οι Last Dancers προηγήθηκαν μέχρι και με 6 πόντους διαφορά, με 10-4 στο 6’ με δίποντο του Κλαυδιανού, ενώ τελείωσαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 16-10.
Ακόμα πιο δυνατά μπήκαν οι «Χορευτές» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το να ανεβάσουν τη διαφορά πολύ σύντομα στο +14, με 26-12 στο 13’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Χέσκεθ. Οι Cava Boys έβγαλαν αντίδραση και «έτρεξαν» ένα σερί 8-0, μειώνοντας σε 26-20 στο 16’, χάρις σε τρίποντο του Τερζή. Μάλιστα, μείωσαν μέχρι και στον πόντο, σε 31-30 στο 19’, χάρις σε δίποντο του Ράπτη. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Last Dancers να είναι μπροστά με 34-30, έπειτα από τρίποντο του Κλαυδιανού.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε αμφίρροπα, με τους Cava Boys να μειώνουν σε 36-34 στο 23’ μετά από δίποντο του Ράπτη. Όμως μετά έπαθαν ένα επιθετικό «μπλακ-άουτ». Αντίθετα, οι Last Dancers έτρεξαν, έβγαλαν πολλή ενέργεια και αθλητικότητα και με ένα εντυπωσιακό 16-0 σερί, ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με ένα προβάδισμα 18 πόντων, δηλαδή με 52-34.
Οι Cava Boys έκαναν μια προσπάθεια να γυρίσουν ξανά στο ματς και μπόρεσαν να μειώσουν σε 54-39 στο 34’, αλλά από εκεί και πέρα, φάνηκε να μένουν από δυνάμεις. Οι Last Dancers ανέβασαν… στροφές και με 10-0 σερί προηγήθηκαν με 64-39 στο 38’ με δίποντο του Χέσκεθ, για να φτάσουν εν τέλει στη νίκη με 68-41.
Player Of The Game: Ο Κώστας Σουσανίδης έκανε πολύ καλή εμφάνιση με 14 πόντους (4/5β., 5/11δ.), 8 ριμπάουντ (4αμ.-4επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και 19 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης του, για τους Last Dancers, ήταν ο Στέργιος Λυντέρης, με 12 πόντους (6/10δ.), 6 ριμπάουντ (3αμ.-3επ.), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 19 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Στις περισσότερες δυνάμεις που είχαν οι Last Dancers, που στο δεύτερο ημίχρονο είχαν επί μέρους σκορ υπέρ τους, 34-13. Επίσης, οι νικητές ήταν πιο εύστοχοι σε όλα τα σουτ (69,2% έναντι 41,2% στις βολές, 48,9% έναντι 38,9% στα δίποντα και 20,8% έναντι 12,5% στα τρίποντα) και πήραν 12 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (18 έναντι 6).
Πρώτος σκόρερ για τους Last Dancers ήταν ο Γρηγόρης Κωσταράς με 15 πόντους (1/3β., 1/4δ., 4/14τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Από την πλευρά των Cava Boys, ξεχώρισαν ο Αντώνης Στεργιώτης που έκανε νταμπλ-νταμπλ (11π., 0/3β., 4/7δ., 1/3τρ., 10ρ., 1ασ.) και ο Μάριος Ράπτης (10π., 5/11δ., 0/1τρ., 6ρ., 3κλ.).