Στο κλειστό «Γεώργιος Μελισσηνός» της Καισαριανής, το Risko (Atlas League) αντιμετώπισε τους The Margi (Division 2), για τον 1ο γύρο του Atlas Cup, με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα, με σκορ 71-55.

Με απόντα τον MVP της νίκης κόντρα στους Μπυρακλής (62-52), Κοτταρινό, αλλά με 12 διαθέσιμους παίκτες… οι φιλοξενούμενοι μας εξέπληξαν ευχάριστα, αν και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν στα ίσα την πρόκριση κόντρα σε έναν αντίπαλο που τους χωρίζουν δύο κατηγορίες. Από την άλλη, όσοι περιμέναμε να δούμε τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα των «ασπρόμαυρων» στο παρκέ, θα χρειαστεί να κάνουμε υπομονή μέχρι το επόμενο παιχνίδι, καθώς όπως δήλωσε χαριτολογώντας και ο coach Μιχάλης Χατζηκυριάκος μετά το ματς «πήραμε τέσσερις νέους παίκτες για να είμαστε πληρέστεροι και από αυτούς δεν ήρθε κανένας στο πρώτο επίσημο».

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Βρυώνη να βρίσκει δις στόχο από μακριά για το 6-0 του Risko. Δύο τρίποντα και από τον Θεοδώρου στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του (18-8).

Η δεύτερη περίοδος ήταν η λιγότερο παραγωγική, με μόλις 20 πόντος (11-9) να σημειώνονται σε αυτό το διάστημα. Στα αξιοσημειωτα, ένα εντυπωσιακό stop από τον Τσιμπάκη πάνω στον Στερμασι και το παράξενο και συνάμα πρωτότυπο στυλ (με πεταχτάρι αλά Πρίντεζη) του Κιούτη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους γηπεδούχους, που κυκλοφόρησαν πολύ όμορφα την μπάλα και είδαν τις περισσότερες επιθέσεις τους να μετατρέπονται σε καλάθια, κυρίως με σουτ έξω από τα 6.75, όπως αυτά των Θεοδώρου, Βρυώνη και Χατζηκυριάκου (στην εκπνοή). Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Ξανθάκης «πάλευε» μόνος του να «κρατήσει» τη διαφορά σε λογικά πλαίσια.

Τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ξεκίνησαν με το σκορ στο 57-32 και αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι The Margi σκόραραν 23 πόντους σε αυτό το διάστημα, φανερώνοντας κάποιες πτυχές του επιθετικού τους ταλέντου και αποδεικνύοντας μας πως δίκαια συμπεριλαμβάνονται στις συζητήσεις για τα φαβορί της κατηγορίας του. Όσον αφορά τους Risko, περιμέναμε να δούμε τα νέα τους μεταγραφικά αποκτήματα εν δράση… αυτοί κέρδισαν «χωρίς να ιδρώσουν» με τους παλιούς και απέδειξαν πως μάλλον δικαίως θεωρούνται από πολλούς το αδιαμφισβήτητο φαβορί για φέτος.

MVP: Ο Παναγιώτης Στρατηγαρέας πραγματοποίησε double-double με έντεκα πόντους, 16 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο.

Παίκτης κλειδί: Ο Διονύσης Βρυώνης με 23 πόντους, πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο τάπες.
Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Τουρκαντώνης με οχτώ πόντους, εννιά ριμπάουντ, δύο ασίστ και τρία κλεψίματα.

Που κρίθηκε το ματς: Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανείς. Το Risko με μόλις εφτά διαθέσιμους παίκτες, πήρε από νωρίς διψήφιο προβάδισμα και δεν «απειλήθηκε» ποτέ.