Οι Squidballz εμφανίστηκαν πολύ σοβαροί την Πέμπτη (21/09) στο ΟΑΚΑ και νίκησαν πολύ άνετα, τους Brotherhoops με 65-40 στον πρώτο γύρο του AtlasCup, δηλαδή στη φάση των «128». Ένα απίστευτο 28-0 σερί στην 1η περίοδο και στις αρχές της 2ης, ήταν αυτό που ουσιαστικά έκανε τη διαφορά και έτσι τα «Καλαμάρια», που θα αγωνιστούν στην περιφέρεια North της Division 1, προκρίθηκαν στους «64», απέναντι σε μια ομάδα που θα αγωνιστεί στο Group 2 της Division 3.
Τα «Καλαμάρια» πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Οικονομούλα να κάνει το 2-0 στο 1’. Οι Brotherhoops «έτρεξαν» ένα μίνι σερί 5-0 και προηγήθηκαν με 5-2 στο 3’, με 5 διαδοχικούς πόντους του Μιχάλη Βουγά, με τρίποντο και με δίποντο αντίστοιχα. Εκεί όμως, οι Squidballz πάτησαν… γκάζι και με σερί 24-0 (!) έκλεισαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 26-5, το οποίο και διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Οικονομούλα.
Οι βάσεις είχαν μπει ήδη για τη νίκη και το σερί συνεχίστηκε, φτάνοντας μέχρι και το απίστευτο 28-0! Έτσι, τα «Καλαμάρια» βρέθηκαν στο +25, μετά από δίποντο του Μακαρούνη για το 30-5 στο 12’. Οι Brotherhoops συνήλθαν κάπου εκεί και με σερί 6-0 μείωσαν σε 30-11 στο 14’, έπειτα από τρίποντο του Χάλαρη. Μάλιστα, μείωσαν και σε 33-16 στο 18’, χάρις σε ένα τρίποντο του Αλέξανδρου Βουγά. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους Squidballz να είναι μπροστά με 37-18.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά οι Brotherhoops έδειξαν διάθεση να μειώσουν, κάνοντας το σκορ 39-22 μετά από δίποντο που σημείωσε ο Δάρας. Τα «Καλαμάρια» αντέδρασαν και άνοιξαν τη διαφορά, φτάνοντας έως και το +26, με σκορ 50-24 στο 27’, μετά από δίποντο του Ηλιόπουλου. Εν τέλει, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Squidballz να είναι μπροστά με 52-28.
Είναι προφανές ότι τα πάντα είχαν κριθεί και έτσι το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +27 με το οποίο προηγήθηκαν τα «Καλαμάρια» στο 31’, με 56-29 μετά από δίποντο του Δρακόπουλου και με 62-35 στο 35’, έπειτα από δίποντο του Παπαδόπουλου. Το τελικό σκορ, ήταν το 65-40 υπέρ των Squidballz.
Player Of The Game: Ο Χρήστος Οικονομούλας ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του ματς, έχοντας 19 πόντους (5/8δ., 3/3τρ.), 4 ριμπάουντ (1αμ.-3επ.), 3 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 22, σε 33 λεπτά συμμετοχής.
Παίκτης-Κλειδί: Πολλές βοήθειες προσέφερε στους νικητές και ο Παύλος Μανιός, έχοντας 12 πόντους (2/2β., 5/8δ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 30 λεπτά συμμετοχής.
Που κρίθηκε το ματς: Το απίστευτο σερί 28-0, μετέτρεψε το 5-2 που ήταν μπροστά οι Brotherhoops στο 3’, στο 30-5 υπέρ των Squidballz στο 12’. Ουσιαστικά κάπου εκεί, τα πάντα είχαν τελειώσει.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Νίκος Δρακόπουλος, με 10 πόντους (2/5δ., 2/8τρ.), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και 2 κλεψίματα.
Από την πλευρά των Brotherhoops, ο Αλέξανδρος Βουγάς ήταν ο μοναδικός διψήδιος στο σκοράρισμα, έχοντας 14 πόντους (2/4β., 3/8δ., 2/7τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.