Με το πόδι στο… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, το Χάος κατάφερε να πάρει τη νίκη επί των Hoopfellas με 63-39 το Σάββατο (23/09) στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο γύρο του AtlasCup, στη φάση των «128». Ειδικά στην 3η περίοδο, οι νικητές είχαν επί μέρους σκορ 18-4 και συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν 36-14, φτάνοντας έτσι στους «64» της διοργάνωσης.
Στην αρχή του αγώνα, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα, αρχίζοντας με τρίποντο του Πούλου για το 3-0 στο 1’. Οι Hoopfellas όμως έμεναν κοντά στο σκορ και μάλιστα έφτασαν στο σημείο και να ισοφαρίσουν στο 4’, με 8-8, μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Παρασκευάς Αργυριάδης. Το Χάος πέρασε ξανά μπροστά, φτάνοντας και στο +5, με 13-8 στο 7’, χάρις σε μία βολή του Καράμπαμπα και τελείωσε την 1η περίοδο με το υπέρ του, 16-13.
Με ίδιο τρόπο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι τυπικά γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα, ωστόσο δεν μπορούσαν να ξεφύγουν. Αρχικά, προηγήθηκαν με 19-13 στο 12’ μετά από δίποντο που πέτυχε ο Αλεξόπουλος. Ωστόσο, οι Hoopfellas μείωσαν στον πόντο τρεις φορές (19-18 στο 14’ με τρίποντο του Φανγκ, 21-20 στο 16’ με δίποντο του Ευσταθίου και 26-25 στο 19’ με μία βολή του Παρασκευά Αργυριάδη). Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία εύστοχη βολή από τον Λάμπο, με το Χάος να προηγείται με 27-25.
Τα πάντα άλλαξαν όμως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Hoopfellas μείωσαν ξανά στους 2 πόντους, στο 29-27 στο 24’, έπειτα από δίποντο του Κελέτση, αλλά κάπου εκεί ήρθε ένα τρομερό 18-0 σερί για το Χάος, που προηγήθηκε με +20, δηλαδή με 47-27 στο 29’ μετά από δίποντο του Καθαράκη. Η 3η περίοδος έληξε με σκορ 47-29.
Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους, με τους Hoopfellas απλώς να μειώνουν σε 47-31 στο 31’ με 2/2 βολές του Κελέτση. Από εκεί και πέρα, το Χάος κυριάρχησε πλήρως, φτάνοντας και στο +27, με σκορ 59-32 στο 36’ χάρις σε ένα δίποντο του Οικονόμου, με το τελικό σκορ να είναι 63-39.
Player Of The Game: Πολύ «γεμάτο» ματς έκανε ο Θανάσης Πούλος, ο οποίος είχε 16 πόντους (4/4β., 0/1δ., 4/10τρ.), 8 ασίστ, 5 αμυντικά ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 23.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Βασίλης Καθαράκης βοήθησε πολύ το Χάος στην επίθεση, ως συνήθως, έχοντας 15 πόντους (1/2β., 7/17δ.).
Που κρίθηκε το ματς: Κυρίως στην τρομερή 3η περίοδο που έκανε το Χάος, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, όπου με 18-4 επί μέρους σκορ, μετέτρεψε το υπέρ του, 27-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε 45-29 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.
Για τους νικητές, πολύ μεστό παιχνίδι έκανε και ο Μιχάλης Οικονόμου (10π., 2/4δ., 2/5τρ., 4ρ., 2ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους Hoopfellas, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παρασκευάς Αργυριάδης (9π., 3/4β., 3/9δ., 5ρ., 2ασ.).