Αν και ήταν το απόλυτο φαβορί, η Deportivo Faliro τα… χρειάστηκε και τελικά πήρε οριακή πρόκριση την Κυριακή (01/10) στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο Άνω Λιοσίων, όπου νίκησε τους Bricklayers με 77-75 για τον δεύτερο γύρο του AtlasCup, δηλαδή στους «64». Έτσι, πήρε την πρόκριση για τους «32» του θεσμού. Άξιο αναφοράς είναι ότι οι νικητές θα αγωνιστούν στο πρωτάθλημα της AtlasLeague (South-West), ενώ οι ηττημένοι στη Division 3 (Group 2).
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αμφότερες να ανταγωνίζονται η μία την άλλη, με τους «Κτίστες» να προηγούνται αρχικά με 6-4 στο 3’. Το Faliro έκανε ένα 9-0 σερί και προηγήθηκε με 13-6 στο 4’. Η μάχη συνεχίστηκε, με τους Bricklayers να μειώνουν στον πόντο, σε 15-14 στο 7’ και τελικά να ισοφαρίζουν τη Deportivo με buzzer beater τρίποντο σε 19-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.
Το Faliro έδειξε διάθεση να ξεφύγει και προηγήθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με 24-19 στο 12’, αλλά οι Bricklayers δεν πτοήθηκαν. Αντιθέτως, έβγαλαν αντίδραση και πήραν το προβάδισμα στο 15’, με το υπέρ τους, 28-27. Ωστόσο, η Deportivo έκανε ένα επί μέρους σκορ 11-2 και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +8, με 38-30, χάρις σε buzzer beater τρίποντο του Γρηγοράκου.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορές στην 3η περίοδο, με το ματς να γίνει πολύ κλειστό. Οι Bricklayers έβρισκαν τρόπους να μένουν κοντά, μειώνοντας και στο καλάθι, σε 42-40 στο 23’ και 46-44 στο 25’. Η Deportivo Faliro έφτασε μέχρι και το +6 (54-48 στο 27’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ της, 59-54, με buzzer beater φόλοου από τον Παγώνη.
Το ξεκίνημα για το Faliro στην 4η περίοδο ήταν αρκετά δυνατά και έτσι βρέθηκε να προηγείται με 70-60 στο 35’, δείχνοντας ότι θα καθαρίσει το ματς. Οι Bricklayers όμως έδειξαν τα… δόντια τους, αφού με 11-0 σερί πέρασαν μπροστά με 71-70 στο 37’. Η Deportivo ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 76-71 στο 38’, αλλά οι «Κτίστες» μείωσαν σε 76-75 στο 39’. Ο Παπαγεωργίου με μία εύστοχη βολή στα 19’’ διαμόρφωσε το τελικό 77-75 υπέρ της Deportivo Faliro, αφού ακολούθησε άστοχο τρίποντο για τους Bricklayers.
Player Of The Game: Ηγήθηκε στο σκοράρισμα ο Θωμάς Γρηγοράκος, που σταμάτησε στους 31 πόντους (5/5β., 4/7δ., 6/17τρ.), ενώ είχε επίσης 3 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Η Deportivo βοηθήθηκε πολύ και από τον Νίκο Κακαλέτρη, που είχε 14 πόντους (1/1β., 5/8δ., 1/3τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 14 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Επί της ουσίας κρίθηκε στις δύο τελευταίες φάσεις, δηλαδή στα 19’’ όπου ο Παπαγεωργίου έβαλε μία βολή και έκανε το 77-75 για το Faliro και στην επόμενη επίθεση, όπου οι Bricklayers αστόχησαν σε τρίποντο.