Πολύ σπουδαίο μπάσκετ έπαιξαν την Πέμπτη (28/09) στο ΟΑΚΑ οι Last Dancers, που πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση, κερδίζοντας τους Retro Stars με 70-51 στον δεύτερο γύρο του AtlasCup. Έτσι, πήραν δίκαιη πρόκριση για τη φάση των «32» του θεσμού. Είναι σημαντική επιτυχία, αν κρίνει κανείς από το γεγονός ότι οι «Χορευτές» θα αγωνιστούν στη Division 2 στο πρωτάθλημα, ενώ οι «Αστέρες» είναι μία κατηγορία ψηλότερα (Division 1).
Ο Σουσανίδης πέτυχε το πρώτο καλάθι του ματς και έβαλε μπροστά τους «Χορευτές» με 2-0 στο 1’, για να ισοφαρίσει για τους «Αστέρες» στο ίδιο λεπτό, σε 2-2, ο Αποστολόπουλος με δίποντο. Οι Last Dancers έδειξαν διάθεση να ξεφύγουν και κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 8 πόντους διαφορά, με 15-7 στο 6’, έπειτα από δίποντο του Χάρη Λυντέρη. Οι Retro Stars μείωσαν σε 15-14 στο 9’ μετά από μία βολή του Αποστολόπουλου, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Last Dancers να είναι μπροστά με 17-14, με δίποντο του Ξυνού.
Η μάχη συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, με τους Retro Stars μάλιστα να παίρνουν το προβάδισμα δύο φορές αρχικά, με 18-17 στο 11’ χάρις σε δίποντο του Λιγνού και με 20-19 στο 12’ μετά από ένα καλάθι που έβαλε ο Παπαγιαννίδης. Όλα έμοιαζαν αμφίρροπα, αλλά οι Last Dancers τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 8-0 σερί, για να προηγηθούν με 37-28, σκορ που διαμόρφωσε ο Κλαυδιανός με τρίποντο.
Μάλιστα, οι «Χορευτές» δεν αρκέστηκαν σε αυτό το προβάδισμα, αλλά μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να ανοίξουν τη διαφορά, αρχικά στο +14 με 44-30 στο 24’ έπειτα από ένα δίποντο του Χάρη Λυντέρη και μετά στο +21, με 55-34 στο 28’, χάρις σε τρίποντο του Κωσταρά. Με 5-0 σερί, οι Retro Stars μείωσαν σε 55-39 στο 29’ με ένα δίποντο του Καραχάλιου και με αυτό το σκορ τελείωσε η 3η περίοδος, υπέρ των Last Dancers.
Η διαφορά ήταν σίγουρα μεγάλη και οι Retro Stars έπρεπε να κάνουν κάτι δραστικό για να γυρίσουν στον αγώνα. Αυτό που μπόρεσαν, ήταν το να μειώσουν μέχρι και στους 13 πόντους τη διαφορά, με σκορ 57-44 στο 34’, με ένα τρίποντο από τον Μουτεβελή. Ωστόσο, οι Last Dancers διατήρησαν την ψυχραιμία τους και είχαν σχεδόν άψογες αποφάσεις στο επιθετικό σκέλος, με συνέπεια να φτάσουν στη νίκη με 70-51, σκορ που διαμορφώθηκε με δίποντο του Κωσταρά στο τελευταίο λεπτό.
Player Of The Game: Σχεδόν τέλειο ματς έκανε ο Κώστας Σουσανίδης, ο οποίος πέτυχε νταμπλ-νταμπλ για τους Last Dancers, έχοντας 15 πόντους (4/6β., 4/6δ., 1/1τρ.), 12 ριμπάουντ (8αμ.-4επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 30.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γιώργος Κλαυδιανός ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές, έχοντας 19 πόντους (1/1β., 3/7δ., 4/8τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Last Dancers ήταν πιο εύστοχοι σε όλες τις κατηγορίες (68,8% έναντι 52.6% στις βολές, 43,2% έναντι 32,7% στα δίποντα και 33,3% έναντι 23,1% στα τρίποντα), ενώ έδωσαν 5 παραπάνω ασίστ (14 έναντι 9) και έκαναν 6 περισσότερα κλεψίματα (7 έναντι 1).
Οι Last Dancers πήραν σημαντικές βοήθειες επίσης, από τον Γρηγόρη Κωσταρά (11π., 0/2β., 4/8δ., 1/7τρ., 3ρ., 2ασ.) και τον Στέργιο Λυντέρη (8π., 6/6β., 1/7δ., 0/2τρ., 8ρ., 7ασ., 2κλ.)
Όσον αφορά στους Retro Stars ο μοναδικός παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, ήταν ο Νίκος Μουτεβελής (13π., 0/2β., 2/4δ., 3/9τρ., 7ρ.).