Εκμεταλλευόμενοι το πολύ δυνατό ξεκίνημά τους και με «όπλο» την απόλυτη σοβαρότητα με την οποία παρουσιάστηκαν από το… τζάμπολ, οι Squidballz νίκησαν τη Σφεντόνα με 59-33 την Πέμπτη (28/09) στο ΟΑΚΑ στον δεύτερο γύρο του AtlasCup. Έτσι, πήραν την πρόκριση για τη φάση των «32» της διοργάνωσης και δείχνοντας ικανοί να προχωρήσουν ακόμα περισσότερο.
Από την πρώτη στιγμή, τα «Καλαμάρια» έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους, αφού μπήκαν με προσήλωση στον στόχο και με απόλυτη σοβαρότητα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν αρχικά με 6-0 στο 2’, χάρις σε δίποντο του Οικονομούλα. Η Σφεντόνα μείωσε σε 6-3 στο ίδιο λεπτό, με ένα τρίποντο του Μπακαλέξη. Ωστόσο, οι Squidballz «έτρεξαν» ένα σερί 16-0, με συνέπεια να ολοκληρώσουν την 1η περίοδο στο +19, με το υπέρ τους, 22-3, που διαμορφώθηκε με μία βολή του Αβραμίδη.
Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στις άμυνες. Τα «Καλαμάρια» έφτασαν το συνολικό σερί τους, στο 20-0, αφού προηγήθηκαν με 26-3 στο 12’, μετά από ένα δίποντο του Παπαδόπουλου. Η Σφεντόνα μείωσε σε 26-6 στο 13’ με ένα τρίποντο του Γκίνη και σε 26-8 στο 14’, με καλάθι που σημείωσε ο Καλλιγιαννάκης. Οι Squidballz ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν με 31-8 στο 18’ με 2/2 βολές του Μακαρούνη και τελικά ήταν μπροστά με 31-12 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό, έχοντας φυσικά και το μεγάλο προβάδισμα. Η Σφεντόνα μείωσε πάντως σε 35-19 στο 23’, με 2/2 βολές από τον Γκίνη. Ωστόσο, οι Squidballz ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά, φτάνοντας έως και το +28, με 49-21 στο 29’ με δίποντο του Μακαρούνη, για να κλείσουν την 3η περίοδο με σκορ 49-23 υπέρ τους.
Όπως είναι λογικό, το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ήταν αδύνατον να ανατραπεί η διαφορά των 26 πόντων. Η Σφεντόνα μείωσε μέχρι και σε 21 πόντους, με σκορ 49-28 στο 33’, έπειτα από 5 σερί πόντους του Μπακαλέξη (σ.σ. με ένα τρίποντο και ένα δίποντο). Οι Squidballz έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό όμως και τελικά νίκησαν με 59-33, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Δρακόπουλου στο τελευταίο λεπτό.
Player Of The Game: Ο κορυφαίος του παρκέ ήταν ο Νίκος Δρακόπουλος των Squidballz, τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους (2/2β., 1/2δ., 5/9τρ.), 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και 29 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ένα πολύ μεστό ματς έκανε ο Παύλος Μανιός, έχοντας 13 πόντους (5/6δ., 1/3τρ.), 5 ασίστ, 2 αμυντικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Squidballz προηγήθηκαν με 22-3 στο τέλος της 1ης περιόδου και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά καθόλου μετά. Επίσης, έβαλαν 10 παραπάνω δίποντα (18/39 με 46,2% έναντι 8/39 με 20,5%), μοίρασαν 14 περισσότερες ασίστ (21 έναντι 7) και έκαναν 9 παραπάνω κλεψίματα (10 έναντι 1).
Για τα «Καλαμάρια» υπήρχε και άλλος διψήφιος στο σκοράρισμα και ήταν ο Βασίλης Μακαρούνης (11π., 1/2β., 5/10δ., 7ρ., 3ασ.).
Από την άλλη μεριά, ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων για τη Σφεντόνα, ήταν ο Γιάννης Μπακαλέξης (13π., 2/5δ., 3/8τρ., 12ρ., 1κλ.).