Με το… δεξί ξεκίνησε τη νέα σεζόν η ομάδα των MyRema State Warriors, η οποία είχε άμυνα από… ατσάλι και πήρε τη νίκη με 53-35 κόντρα στους Κόνδορες BC την Πέμπτη (14/09) στο ΟΑΚΑ. Έτσι, οι «Πολεμιστές» πήραν και την πρόκριση στον πρώτο γύρο του AtlasCup (στη φάση των 128), αφού η αναμέτρηση αυτή αφορούσε στα προκριματικά του θεσμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες είναι καινούριες στη διοργάνωση και αμφότερες θα αγωνιστούν στη Division 3.
Οι δύο ομάδες άρχισαν το ματς με νευρικότητα και αστοχία, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το πρώτο καλάθι με τον Κούδα στο 3’ για το υπέρ τους, 2-0, αλλά οι γηπεδούχοι με δίποντα από τους Αναστασιάδη και Τσιάνο, πέρασαν μπροστά με 4-2 στο 5’. Με 6-0 σερί, οι MyRema State Warriors πέρασαν μπροστά με 8-4 στο 8’ με ένα δίποντο του Κυριακού. Ακολούθησε σερί 5-0 από τους Κόνδορες BC, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 9-8, με τον Άγγελο Χρονόπουλο να πετυχαίνει γκολ-φάουλ.
Στη 2η περίοδο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δίνοντας μάχη για το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 11-8 στο 11’, με δίποντο του Άγγελου Χρονόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 5-0 και πέρασαν μπροστά με 13-11 στο 14’, με ένα τρίποντο και ένα δίποντο που πέτυχε ο Βερύκιος. Οι Κόνδορες BC ισοφάρισαν σε 13-13 στο 14’, με καλάθι από τον Σωτήρη Χρονόπουλο. Εκεί οι MyRema State Warriors «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 20-13 στο 18’ με δίποντο του Τσάτσου, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο, στο +5, με σκορ 20-15.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αρχικά με μία βολή του Τσάτσου, προηγήθηκαν και με 21-15 στο 21’. Εν συνεχεία, οι Κόνδορες BC μείωσαν σε 21-17 στο 22’, με ένα καλάθι που πέτυχε ο Κοντογιάννης. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι MyRema State Warriors πάτησαν… γκάζι και με 9-0 σερί, ανέβασαν τη διαφορά στο +13, με το 30-17 υπέρ τους, με δίποντο του Κυριακού στο 25’, ενώ έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο με ένα προβάδισμα με σκορ 35-22.
Περνάμε στην 4η περίοδο, όπου τα πράγματα ουσιαστικά είχαν πάρει τον… δρόμο τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού και έφτασαν να προηγούνται με 40-23 στο 34’  με δίποντο από τον Τσάτσο. Οι Κόνδορες BC μείωσαν σε 42-27 στο 36’ με δίποντο του Κατζιλιεράκη, αλλά οι MyRema State Warriors προηγήθηκαν και με +19, με 46-27 στο 37’ με καλάθι του Τσάτσου, για να φτάσουν εν τέλει στη νίκη με 53-35.
Player Of The Game: Ο Κώστας Τσάτσος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (1/4β., 7/12δ., 0/2τρ.) και 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), έχοντας επίσης 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 18 Efficiency σε 31 λεπτά συμμετοχής.
Παίκτης-Κλειδί: Πρώτος σκόρερ του ματς συνολικά ήταν ο Κώστας Κυριακού των νικητών, έχοντας 17 πόντους (1/2β., 8/11δ., 0/1τρ.), 5 ριμπάουντ (2αμ.-3επ.), 1 τάπα και 17 Efficiency σε 17 λεπτά συμμετοχής.
Που κρίθηκε το ματς: Η άμυνα των φιλοξενούμενων και η μεγάλη αστοχία των γηπεδούχων, που είχαν μάλιστα 0/15 τρίποντα, ήταν τα δύο βασικά στοιχεία που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Αξιοσημείωτη για τους MyRema State Warriors, ήταν και η εμφάνιση του Γιάννη Κούδα (9π., 3/4β., 3/6δ., 10ρ., 1τάπ.).
Όσον αφορά στους Κόνδορες BC, ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Άγγελος Χρονόπουλος (12π., 2/3β., 5/7δ., 3ρ., 3κλ., 1ασ.).