Το βράδυ της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ για το πλαίσιο του Top 16 του κυπέλου οι Μυρμιδόνες φιλοξένησαν τους Rainbow και οι δεύτεροι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση και στο Top 8 .

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την πρώτη περίοδο αρκετά εύστοχοι με πρωταγωνιστές τους Μυλιόρδο (13), Γεωργά και Αλεφαντινό Ι. από (2). Από την άλλη πλευρά το ίδιο εύστοχα ξεκίνησαν και οι Rainbow με τους Μαρόπουλο (7) και οι Δήμας, Μόνος, Alla, Μανίκα και Ζάβρα από (2) διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου σε 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με την τρομερή προσαρμογή στην άμυνα πάνω στον Μυλιόρδο από τον Μανίκα πήραν κεφάλι στο σκορ ,με τους Ζάβρα (9), ο Ράνης (5), από (4) ο Μαρόπουλος και ο Μόνος (2). Από την άλλη οι γηπεδούχοι με τους Χατζηαγγελή (7), Αλεφαντινό Ι. (4) και (3) ο Γεωργικόπουλος κρατήθηκαν κοντά στο σκορ, το οποίο έδειχνε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 34-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο επιθετικός ειρμός των Rainbow ήταν σε άλλο επίπεδο. Οι γηπεδούχοι με τους Alla (7), Ζάβρα (6) και από (3) οι Μόνος και Μαρόπουλος . Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με τους Αλεφαντινό Ι. (4), Γεωργικόπουλο (3) και ο Μυλιόρδος (2) διαμόρφωσαν το σκορ τρίτης περιόδου σε 43-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και σε απόσταση καλαθιού αλλά αποδείχθηκε αργά. Οι Μυρμιδόνες με τους Μυλιόρδο (11), Γεωργικόπουλο και Χατζηαγγελή από (4). Από την άλλη για το Rainbow οι Μαρόπουλος (12), Μόνος (3), και από (2) οι Ζάβρας και Alla κράτησαν την διαφορά μέχρι το τέλος με το αποτέλεσμα της τέταρτης περιόδου να διαμορφώνεται σε 62-76 δίνοντας την πρόκριση για το Rainbow στους Top 8.

Τα στατιστικά μιλούν από μόνα τους. Οι νικητές ήταν πιο εύστοχοι (δίποντα 23/41 (56,1%), τρίποντα 7/31 (22,6%) και βολές 9/18 (50,0%)) μάζεψαν 45 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 17 ήταν επιθετικά. Μοίρασαν 19 ασίστ συνολικά και είχαν 9 κλεψίματα με 8 λάθη στη διάρκεια του αγώνα.

MVP:  Αναδείχθηκε ο Παρασκευάς Μαρόπουλος ο οποίος σημείωσε 26 πόντους, 15 (5 αμυντικά και 10 επιθετικά) ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη με 37 στο σύστημα αξιολόγησης. Καλύτερος των ηττημένων ήταν ο Θανάσης Μυλιόρδος ο οποίος σημείωσε 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 λάθη με 17 στο σύστημα αξιολόγησης.

Κλειδί του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ζάβρας ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη με 14 στο σύστημα αξιολόγησης.

Η σκληρή άμυνα των Rainbow η ευστοχία και η ηρεμία όταν πλησίασαν οι Μυρμιδόνες τους έδωσε την πρόκριση.