Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι K9 BC την Κυριακή (17/12) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν πολύ εύκολα, τους Nothing But Net με 79-53 για τη 10η αγωνιστική της AtlasLeague στην περιφέρεια North-East. Έτσι, έφτασαν στις 5 συνεχόμενες νίκες και παραμένουν σταθερά στην κορυφή, έχοντας ρεκόρ 8-1, με τους αντιπάλους τους, να πέφτουν στο 2-8.
Ο αγώνας άρχισε με καλάθι του Καραμανή για το 2-0 υπέρ των Nothing But Net. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 4-2 στο 2’, χάρις σε δίποντο από τον Τσιβρά και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με πολλούς αιφνιδιασμούς. Έτσι, έφτασαν να προηγούνται με 23-9 στο 9’ με δίποντο του Μυλωνά και τελικά οι K9 BC έκλεισαν την 1η περίοδο με 25-11.
Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +20, με 34-14 στο 13’, έπειτα από ένα δίποντο του Μυλωνά. Οι Nothing But Net βρήκαν ένα καλό διάστημα και μείωσαν τη διαφορά στους 10 πόντους, σε 36-26 στο 18’, έπειτα από δίποντο του Μπαμπάκου. Όμως, οι K9 BC πάτησαν ξανά… γκάζι και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 9-0, για να προηγηθούν με 45-26, με δίποντο από τον Γιαννακό.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι σε καλό ρυθμό και συνέχισαν να ανοίγουν την… ψαλίδα, αφού προηγήθηκαν με 56-30 στο 25’ με δίποντο του Γεωργίου, αλλά και με 66-36 στο 29’, με δίποντο του Τσιβρά. Τελικά, η 3η περίοδος έληξε με 66-39 υπέρ των K9 BC, αφού μείωσε για τους Nothing But Net, ο Μπαμπάκος με γκολ-φάουλ.
Τα πάντα είχαν κριθεί και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε σαφώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με +30, με 73-43 στο 34’, έπειτα από ένα δίποντο του Γεωργίου, αλλά και με +31, με 76-45 στο 35’, με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη. Οι Nothing But Net μείωσαν μέχρι και σε 23 πόντους, σε 76-53 στο 38’, με δίποντο που πέτυχε ο Καραμανής. Το τελικό σκορ ήταν 79-53 υπέρ των K9 BC, χάρις σε ένα τρίποντο που πέτυχε ο Καρτσιμαδάκης.
Player Of The Game: Ο καλύτερος παίκτης για τους K9 BC και γενικά στο ματς, ήταν ο Γρηγόρης Γεωργίου με 22 πόντους (2/3β., 7/11δ., 2/5τρ.), 8 ριμπάουντ (4αμ.-4επ.), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 30.
Παίκτης-Κλειδί: Αρκετά καλή παρουσία είχε και ο Παναγιώτης Τσιβράς των νικητών, μιας και τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (3/5δ., 3/4τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 16 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Η διαφορά στην οργάνωση του παιχνιδιού ήταν τεράστια και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι οι K9 BC μοίρασαν 18 περισσότερες πάσες (23 έναντι 5), ενώ έκαναν και 7 παραπάνω κλεψίματα (10 έναντι 3), όντας και αρκετά πιο εύστοχοι στα τρίποντα (9/21 με 42,9% έναντι 3/15 με 20%).
Για τους νικητές, διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Δημήτρης Μαντάς (13π., 0/1β., 5/6δ., 1/5τρ., 4ρ., 1ασ.) και Νικήτας Γιαννακός (11π., 4/4β., 2/6δ., 1/1τρ., 7ρ., 2κλ., 1ασ.).
Όσον αφορά στους Nothing But Net, πρώτος σκόρερ ήταν ο Θανάσης Ζορμπάς (17π., 4/8δ., 3/5τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.), νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Κάρολος Μπαμπάκος (13π., 1/6β., 6/20δ., 19ρ., 4τάπ., 1ασ., 1κλ.) και διψήφιος στην επίθεση ήταν επίσης ο Ορέστης Κοντογιάννης (13π., 3/3β., 5/15δ., 8ρ.).