Ένα άκρως ποιοτικό ματς έγινε τη Δευτέρα (22/01) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανή, όπου το Risko πήρε τη νίκη επί των Kleious Warriors με 74-72 για τη 12η αγωνιστική της περιφέρειας North-East στην AtlasLeague. Ο Σπύρος Μπονάτσος έκανε τη διαφορά, αφού πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 2.7’’ πριν από τη λήξη, ενώ έκανε και νταμπλ-νταμπλ (17π., 10ρ.). Πλέον οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 5-5 και ουσιαστικά ανέβηκαν στην 7η θέση. Από την άλλη, οι «Πολεμιστές» έπεσαν στο 7-4 και είναι στην 3η θέση μαζί με άλλη μία ομάδα (Οιωνός Celtics).
Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα στον αγώνα, αφού προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’ με τρίποντο του Θεοδώρου και με 8-2 στο 3’ με δίποντο του Μπονάτσου. Οι Kleious Warriors είχαν μειώσει πρώτα σε 3-2 στο 1’ με καλάθι του Βράτιμου και αργότερα σε 13-10 στο 6’ με δίποντο από τον Παπαδάκη. Ωστόσο, με 8-0 σερί και με 2/2 βολές του Σουβατζόγλου, το Risko προηγήθηκε με 21-10 στο 8’, για να είναι τελικά μπροστά με 21-12, στο τέλος της 1ης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Πολεμιστές» έδειξαν διάθεση να πλησιάσουν και μείωσαν αρχικά σε 21-16 στο 11’, με δύο σερί καλάθια από τον Παπαδάκη. Λίγο αργότερα, οι Kleious Warriors κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα με 29-28 στο 15’ με δίποντο του Αρχοντάκη. Με σερί 7-0, οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 35-29 στο 16’, έπειτα από δίποντο του Στρατηγαρέα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Γρυπάρη να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο και έτσι το Risko ήταν μπροστά με 44-38.
Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να πάρει μεγάλη διαφορά. Η μέγιστη τιμή ήταν το +7 με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με 50-43 στο 23’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Στρατηγαρέας. Οι Kleious Warriors έβγαλαν αντίδραση όμως και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 53-53 στο 28’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Αρχοντάκης. Η 3η περίοδος έληξε με το Risko να προηγείται με 56-53, έπειτα από τρίποντο του Γρυπάρη.
Με ένα μίνι σερί 4-0 άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο για τους «Πολεμιστές», που πέρασαν μπροστά με 57-56 στο 31’, με 2/2 βολές του Αγγελόπουλου. Οι γηπεδούχοι όμως πήραν εκ νέου το προβάδισμα και έφτασαν και στο +7, με 67-60 στο 35’, με τρίποντο από τον Πούρο. Όλα κρίθηκαν στο τέλος. Με το σκορ στο 72-68 υπέρ των γηπεδούχων, ο Αγγελόπουλος ισοφάρισε σε 72-72, με τρίποντο και φάουλ στα 12.5’’ για τη λήξη του ματς. Ο Μπονάτσος όμως, με δεξί χουκ στα 2.7’’ για το φινάλε, έκανε το 74-72 για το Risko, που κέρδισε, αφού στην τελευταία επίθεση των Kleious Warriors, ο Παπαδάκης αστόχησε σε δίποντο από μέση απόσταση.
Player Of The Game: Ο Σπύρος Μπονάτσος ήταν ξεκάθαρα ο πιο κομβικός παίκτης για το Risko, αφού πέτυχε και το νικητήριο καλάθι στα 2.7’’ για τη λήξη, ενώ είχε και νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (2/5β., 6/9δ., 1/3τρ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 15, το είχε ο Παναγιώτης Στρατηγαρέας, ο οποίος και τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους (1/2β., 5/6δ., 0/1τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Όπως πήγε το ματς, στις δύο τελευταίες φάσεις κρίθηκαν όλα. Ο Μπονάτσος έβαλε το χουκ στα 2.7’’ κάνοντας το 74-72 για το Risko και ο Παπαδάκης αστόχησε στο δίποντο στην εκπνοή για τους Kleious Warriors.
Τρεις ακόμα παίκτες των νικητών, ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα και συγκεκριμένα οι Εμμανουήλ Γρυπάρης (16π., 2/2β., 4/8δ., 2/12τρ., 7ας., 4ρ., 1κλ.), Σπύρος Θεοδώρου (14π., 1/1β., 2/3δ., 3/8τρ., 4ρ., 2ασ., 1κλ.) και Νίκος Σουβατζόγλου (11π., 2/2β., 3/5δ., 1/1τρ., 2ρ.).
Όσον αφορά στους Kleious Warriors, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Παπαδάκης (21π., 5/5β., 8/11δ., 0/1τρ., 5ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Θανάσης Βράτιμος (18π., 2/3β., 8/12δ., 7ρ., 2ασ., 1κλ.), Γιάννης Αρχοντάκης (14π., 7/12δ., 0/1τρ., 10ρ., 3κλ., 1τάπ.) και Βασίλης Αγγελόπουλος (11π., 5/5β., 0/1δ., 2/6τρ., 3ρ., 3κλ., 1ασ.).