Στην κορυφή του πρωταθλήματος παραμένουν οι K9 BC, που πήραν και το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στον Οιωνό Celtics με 76-72, την Κυριακή (28/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στη 13η αγωνιστική της AtlasLeague, στην περιφέρεια North-East. Οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 11-1 και διατηρούνται στην 1η θέση, ενώ οι «Κέλτες» έπεσαν στο 7-5 από τη μεριά τους.
Με εναλλαγές στο σκορ άρχισε ο αγώνας, με τους Celtics αρχικά να προηγούνται με 3-0 στο 1’, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Χατζημωράκης, ενώ στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 5-3, έπειτα από δίποντο του Μαρούλη. Ο Οιωνός έκανε ένα σερί 9-0 λίγο αργότερα και προηγήθηκε με 16-9 στο 5’, χάρις σε δίποντο του Μιχάλα, ωστόσο οι K9 BC ισοφάρισαν σε 20-20 στο 8’ με δίποντο του Μυλωνά και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά στο σκορ, με 23-22, με δίποντο του Χαλιμούρδα.
Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν να προηγούνται με 35-26 στο 13’, μετά από μία βολή του Γεωργίου. Ο Οιωνός όμως έκανε ένα επί μέρους σκορ 14-2 υπέρ του και έτσι προηγήθηκε με 40-37 στο 17’, χάρις σε ένα δίποντο που σημείωσε ο Χατζημωράκης. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους K9 BC να προηγούνται με 43-42, μετά από μία εύστοχη βολή του Νίκου Χατζή.
Με 7-0 σερί ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 50-42 στο 22’, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Σταθιάς, ενώ ανέβασαν τη διαφορά και στο +11, με 57-46 στο 24’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Μαρούλη. Ο Οιωνός κατάφερε να μειώσει σε 65-59 στο 29’, μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Αθηναίος, ωστόσο οι K9 BC τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 67-59, έπειτα από δίποντο του Χαλιμούρδα.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα. Ο Οιωνός κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 67-65 στο 32’, μετά από δίποντο του Χατζημωράκη και μετά σε 70-69 στο 35’ με 2/2 βολές από τον Αθηναίο. Μάλιστα, οι Celtics ισοφάρισαν και σε 72-72 στο 38’, έπειτα από μία βολή του Κουναλάκη. Με καλάθι του Νίκου Χατζή, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 74-72 στο 39’. Ο Καρνέσης θέλησε να δώσει προβάδισμα στους Celtics, αλλά αστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή στα 11.7’’ για τη λήξη. Μετά , ο Γεωργίου είχε 2/2 βολές στα 10.8’’ για το τέλος και έτσι διαμόρφωσε το τελικό 76-72 υπέρ των K9 BC.
Player Of The Game: Για τους K9 BC ηγήθηκε ο Άγγελος Μυλωνάς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους (6/10δ., 4/5τρ.), 4 ασίστ, 1 αμυντικό ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γρηγόρης Γεωργίου ήταν άξιος συμπαραστάτης στον MVP των νικητών, αφού είχε 18 πόντους (5/9β., 5/6δ., 1/6τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 15 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Με το σκορ στο 74-72, ο Κώστας Καρνέσης πήρε τρίποντο από την κορυφή στα 11.7’’ για τη λήξη, αλλά αστόχησε και έτσι ο Οιωνός δεν πήρε προβάδισμα. Ακολούθως, ο Γρηγόρης Γεωργίου είχε 2/2 βολές στα 10.8’’ και διαμόρφωσε το τελικό 76-72.
Οι νικητές είχαν επίσης διψήφιο στο σκοράρισμα και τον Αλέξανδρο Μαρούλη (10π., 5/8δ., 0/1τρ., 9ρ., 2ασ., 1κλ., 1τάπ.).
Από τους Celtics, ξεχώρισε ο Μιχαήλ Μιχάλας με νταμπλ-νταμπλ (17π., 1/4β., 8/15δ., 0/1τρ., 14ρ., 5ασ., 1κλ., 1τάπ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Τάσος Χατζημωράκης (14π., 4/4δ., 2/5τρ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.), Μανώλης Κουναλάκης (11π., 3/4β., 4/9δ., 0/9τρ., 6ρ., 1κλ.) και Κώστας Καρνέσης (10π., 2/2β., 1/5δ., 2/12τρ., 5ασ., 1ρ., 1κλ.).