Ένα μεγάλο ντέρμπι κορυφής πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (10/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τους K9 BC να παίρνουν τη μεγάλη νίκη με 86-73 κόντρα στο Rainbow, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της AtlasLeague, στην περιφέρεια North-East. Ο Νίκος Χατζής ηγήθηκε με νταμπλ-νταμπλ (24π., 10ρ.) και έτσι οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 13-1, φτάνοντας στις 10 σερί νίκες. Οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 11-3 και παραμένουν στη 2η θέση. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν νικήσει και στο ματς του πρώτου γύρου (78-68), οπότε έχουν σαφές προβάδισμα για να τερματίσουν στην 1η θέση της κανονικής σεζόν.
Καλή αρχή έκαναν οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν με 6-1 στο 1’, με τρίποντα από τον Λίππα και τον Μανίκα, ενώ ήταν μπροστά και με 13-8 στο 5’, χάρις σε τρίποντο από τον Ακρίβο. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 και βρέθηκαν μπροστά με 16-13 στο 7’, με δίποντο από τον Πριτσιούλη. Το Rainbow πέρασε εκ νέου μπροστά με 17-16 στο 8’, με δίποντο από τον Λίππα, αλλά η 1η περίοδος τελείωσε με τους K9 BC να είναι μπροστά με 22-20.
Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη έμφαση στο επιθετικό σκέλος και όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που αργά αλλά σταθερά, αύξαναν το προβάδισμά τους. Αρχικά, το Rainbow μείωσε σε 24-22 στο 11’, με δίποντο από τον Ακρίβο, αλλά οι K9 BC είχαν καλύτερες επιλογές και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με 38-38 στο 16’ με 2/2 βολές του Πριτσιούλη και με 47-36 στο 19’ με 2/2 βολές από τον Καραγιάννη. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +10, με σκορ 47-37.
Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος, όπου συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, φτάνοντας αρχικά στο +14, με 51-37 στο 21’, με δίποντο από τον Χατζή. Μάλιστα, έφτασαν να προηγούνται και με +19, με 63-44 στο 28’, έπειτα από δίποντο του Μυλωνά. Το Rainbow μείωσε σε 65-51 στο 29’ με δίποντο του Γεωργιάδη, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε με τους K9 BC να είναι μπροστά με 67-51, με καλάθι που πέτυχε ο Καραγιάννης.
Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να προηγούνται αρχικά με 69-51 στο 31’, με δίποντο του Καραγιάννη. Στο 32’, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 70-57, με γκολ-φάουλ από τον Alla. Οι K9 BC έφτασαν όμως τη διαφορά στο +19, με 83-64 στο 37’ με γκολ-φάουλ του Γεωργίου. Το Rainbow μείωσε σε 83-73 στο 38’, με μία βολή από τον Μπάλα, ενώ το τελικό σκορ ήταν 86-73 υπέρ των K9 BC και διαμορφώθηκε με μία βολή του Χατζή.
Player Of The Game: Με τέτοιο Νίκο Χατζή μοιάζει απίθανο να ηττηθούν οι K9 BC, αφού ο σπουδαίος αυτός παίκτης, τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ, με 24 πόντους (7/9β., 7/13δ., 1/4τρ.), 10 ριμπάουντ (7αμ.-3επ.), 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Στέφανος Καραγιάννης είχε το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 19, αφού τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, με 13 πόντους (6/8β., 2/4δ., 1/4τρ.) και 15 ριμπάουντ (12αμ.-3επ.).
Που κρίθηκε το ματς: Οι K9 BC πέτυχαν 11 παραπάνω δίποντα από τους αντιπάλους τους (25/45 με 55,6% έναντι 14/33 με 42,4%), ενώ πήραν και 16 περισσότερα συνολικά ριμπάουντ (49 έναντι 33).
Από τους νικητές, διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Μάριος Πριτσιούλης (21π., 6/11β., 6/9δ., 1/6τρ., 9ρ., 1κλ.) και Άγγελος Μυλωνάς (14π., 2/7β., 6/9δ., 6ασ., 5ρ., 1κλ.).
Για το Rainbow, εντυπωσιακό ματς έκανε ο Γιώργος Μπάλας με νταμπλ-νταμπλ (22π., 12/14β., 2/4δ., 2/10τρ., 13ρ., 5ασ., 4κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν ακόμα οι Κώστας Λίππας (14π., 3/4β., 4/5δ., 1/4τρ., 2ρ., 1κλ.) και Χριστόφορος Γεωργιάδης (10π., 2/3β., 1/3δ., 2/7τρ., 2ρ., 1ασ.).