Οι Chavaliers by Kave Home επικράτησαν 69-50 των Campanas, για τη 16η αγωνιστική στη North East της Atlas League.

Οι «Chavs» ξεπέρασαν το σοκ της προηγούμενης αγωνιστικής όταν ηττήθηκαν με buzzer beater από τη Χαβαλένθια κι ανέβηκαν στο 10-5. Από την άλλη, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχουν πλέον ρεκόρ 1-14.

Οι Campanas έδειξαν ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο κι έβαλαν δύσκολα στους τυπικά γηπεδούχους, με τις ομάδες να είναι ισόπαλες 27-27 στο 15’.  Οι Chavaliers μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με ξεκάθαρη διάθεση να απλοποιήσουν την κατάσταση και με σερί 9-0 μετέτρεψαν το 37-32 (22’) σε 46-32 (25’). Ο Σιαμήτρος ήταν ο πρωτοστάτης του συγκεκριμένου ξεσπάσματος, καθώς σημείωσε 7 πόντους.

Οι Campanas δεν σταμάτησαν να παλεύουν, αλλά η ποιότητα των αντιπάλων δεν τους επέτρεψε να επιστρέψουν ξανά στο ματς. Η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφια νούμερα κι έφτασε στο +20 (59-39), έπειτα από τρίποντο του Σιαμήτρου, με τα τελευταία λεπτά να εξελίσσονται σε διαδικαστικού χαρακτήρα.

Player of the Game: Ο Παναγιώτης Σιαμήτρος έβγαλε μια αίσθηση υπεροχής κι είχε καθοριστική συμβολή στο ξέσπασμα νίκης της ομάδας του. Σημείωσε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, στην οποία οι Chavaliers έκαναν επιμέρους 21-10. Συνολικά είχε 24 πόντους (8/12 σουτ), 12 ριμπάουντ 4 ασίστ και μια τάπα.

Παίκτης «κλειδί» ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος, ο οποίος με τα σουτ από την περιφέρεια βοήθησε σημαντικά τους «Chavs», ενώ προσέφερε και στο οργανωτικό κομμάτι. Μέτρησε 16 πόντους (4/9 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην ποιότητα των Chavaliers, οι οποίοι παρά τις απουσίες κατάφεραν να νικήσουν τους μαχητικούς Campanas. Επί της ουσίας, τους αρκούσε ένα ξέσπασμα, το οποίο ήρθε στην τρίτη περίοδο, όπου από το +5 (37-32 στο 22’) βρέθηκαν στο +15 (54-39 στο 30’).