Οι Kleious Warriors επικράτησαν 72-59 του Οιωνού Celtics, για τη 16η αγωνιστική της North East στην Atlas League.

Οι «πολεμιστές» πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους στα τελευταία πέντε ματς κι ανέβηκαν στο 10-5. Μάλιστα, κατάφεραν να καλύψουν και το -12 (82-94) της ήττας στο ματς του πρώτου γύρου κι ως εκ τούτου θα έχουν το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους γνώρισαν την ήττα, έπειτα από δύο διαδοχικά θετικά αποτελέσματα κι έπεσαν στο 10-6.

Οι Kleious Warriors μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 8-0 (5’) και 12-5 (8’), εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι οι αντίπαλοι τους ξεκίνησαν με 2/14 σουτ. Σταδιακά, βέβαια, ο Οιωνός ισορρόπησε την κατάσταση και με 9 πόντους του Κουναλάκη ισοφάρισε σε 25-25 (15’).

Οι Celtics ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση, μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, καθώς με σερί 6-0 βρέθηκαν στο +5 (42-37 στο 24’) και λίγο αργότερα προηγήθηκε με 46-41. Όλα έδειχναν ότι θα δούμε ένα συγκλονιστικό τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Warriors είχαν διαφορετική άποψη. Με τον Βράτιμο να δίνει πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, «έτρεξαν» σερί 9-0 κι από το -1 (49-50) βρέθηκαν στο +8 (58-50).

Οι παίκτες του Οιωνού έδειχναν σαν να… ξέμειναν από λύσεις κι οι «πολεμιστές» με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 15-2(!) προηγήθηκαν 64-52 (37')! Ο Νακόπουλος με τρίποντο έκανε το 68-56, ενώ στο φινάλε άλλο ένα σουτ έξω από τα 6μ75, αυτή τη φορά από τον Αγγελόπουλο, επέτρεψε στους τυπικά γηπεδούχους να καλύψουν και τη διαφορά της ήττα στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Player of the Game: Ο Θανάσης Βράτιμος βγήκε μπροστά την κατάλληλη στιγμή και προσέφερε τα μέγιστα με τις λιγότερες δυνατές προσπάθειες. Συγκεκριμένα, μέτρησε 16 πόντους με 8/9 δίποντα, συν 9 ριμπάουντ και μια ασίστ.

Παίκτης «κλειδί» ο Βασίλης Δέδες, ο οποίος έδωσε τρομερές μάχες μέσα στο «ζωγραφιστό» κι ήταν ο πρώτος σκόρερ των Warriors. Επίσης, κράτησε την ομάδα του όρθια σε κρίσιμα σημεία. Τελείωσε το ματς με 21 πόντους (8/13 δίποντα, 5/6 βολές), 4 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

Που κρίθηκε: Στο καλύτερο… φίνις που είχαν στο παιχνίδι οι Kleious Warriors, οι οποίοι μετέτρεψαν ένα ντέρμπι σε θρίαμβο. Συγκεκριμένα, έκαναν επιμέρους 27-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο από το -1 (49-50) βρέθηκαν στο +12 (64-52).