Αν και θεωρητικά ήταν το αουτσάιντερ στο ματς που έγινε το Σάββατο (24/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Nothing But Net έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση και κέρδισαν τους K9 BC με 63-52 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της AtlasLeague, για την περιφέρεια North-East. Έτσι, σταμάτησαν ένα σερί 9 νικών που μετρούσαν οι φιλοξενούμενοι, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Νίκο Χατζή σε αυτό το παιχνίδι. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 6-10 και είναι στην 8η θέση, ενώ οι ηττημένοι έχουν ρεκόρ 14-2 και ουσιαστικά παραμένουν στην 1η θέση, με το Rainbow να έχει έναν βαθμό παραπάνω, αλλά και ένα ματς περισσότερο (14-3).
Με καλάθι που έβαλε ο Καραμανής, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με 8-0 σερί και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 8-2 στο 3’, έπειτα από 2/2 βολές του Γεωργίου. Οι K9 BC έφτασαν και στο +8, με το υπέρ τους, 17-9 στο 6’, με δίποντο του Γεωργίου, ενώ η 1η περίοδος τελείωσε στο +3, με 20-17, αφού μείωσε για τους Nothing But Net, ο Αλέξανδρος Κοντογιάννης με ένα τρίποντο στο 9’.
Το συνολικό σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 8-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου και έτσι πέρασαν μπροστά με 22-20 στο 12’, χάρις σε ένα τρίποντο που έβαλε ο Ξυπνητός, ενώ προηγήθηκαν και με 26-22 στο 14’, με δίποντο που έβαλε ο Μπαμπάκος. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 10-0 και βρέθηκαν μπροστά με 32-26 στο 16’, χάρις σε μία βολή του Μυλανά. Οι Nothing But Net αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 35-33 στο 18’ με τρίποντο του Ζορμπά, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 35-35, αφού ισοφάρισε στο 19’ για τους K9 BC, ο Κουλέτσης με δίποντο.
Το δεύτερο μέρος άρχισε με καλάθι του Γιακουμή στο 21’, για το 37-35 υπέρ των γηπεδούχων. Από τη μεριά τους, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 38-37 στο ίδιο λεπτό, έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Καραγιάννης. Εν συνεχεία όμως, οι K9 BC έχασαν το προβάδισμα, με τους Nothing But Net να φτάνουν και στο +6 με 46-40 στο 27’ με ένα δίποντο από τον Καραμανή, ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο, μπροστά με 48-44, με δίποντο του Γιακουμή στο 29’.
Σχετικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αρχικά πέτυχαν καλάθι με τον Αλέξανδρο Κοντογιάννη και προηγήθηκαν με 50-44 στο 31’, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 50-47 στο 32’ με μία βολή από τον Μυλωνά. Λίγο αργότερα, οι K9 BC ήταν πίσω με 57-49 στο 37’, αλλά μείωσαν σε 57-52 στο 38’, χάρις σε τρίποντο του Καραγιάννη. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, οι Nothing But Net έκαναν σερί 6-0 και με τρίποντο του Γιακουμή στο 39’, κέρδισαν με το τελικό 63-52.
Player Of The Game: Ο Γιώργος Ξυπνητός είχε το κορυφαίο Efficiency των Nothing But Net με 17, τελειώνοντας το παιχνίδι με 11 πόντους (2/2β., 3/9δ., 1/1τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 13, είχε ο Νίκος Καραμανής, που προσέφερε 8 πόντους (4/5δ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ και 3 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Στο σερί 6-0 των Nothing But Net στο τελευταίο δίλεπτο του ματς, για να φτάσουν από το 57-52 στο 38’, στο τελικό υπέρ τους, 63-52. Επίσης, μέτρησε ότι έβαλαν 7 περισσότερα δίποντα (19/45 με 42,2% έναντι 12/40 με 30%) και έδωσαν και 7 παραπάνω ασίστ (15 έναντι 8).
Πρώτος σκόρερ των νικητών, ήταν ο Σταμάτης Γιακουμής (18π., 1/2β., 4/8δ., 3/9τρ., 6ρ., 1ασ., 1τάπ.).
Από τη μεριά των K9 BC, κορυφαίος ήταν ο Στέφανος Καραγιάννης (21π., 5/8β., 2/10δ., 4/7τρ., 23ρ., 2ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Γρηγόρης Γεωργίου (16π., 2/7β., 4/8δ., 2/5τρ., 5ρ., 1ασ.).