Παίζοντας φουλ ομαδικό μπάσκετ, αφού σκόραραν και οι 8 διαθέσιμοι παίκτες τους, οι Chavaliers by Kave Home επιβλήθηκαν των Nothing But Net με 67-58 την Κυριακή (03/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ για τη 18η αγωνιστική της AtlasLeague στην περιφέρεια North-East. Ήταν η τρίτη σερί νίκη για τους φιλοξενούμενους, που είναι πλέον μόνοι στην 3η θέση με ρεκόρ 12-5, αφού εκμεταλλεύτηκαν την ήττα των Kleious Warriors. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-11 και συνεχίζουν να είναι στην 8η θέση.
Ο αγώνας άρχισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Καραμανή, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 3-2 στο 2’, έπειτα από τρίποντο του Λογοθέτη. Οι Nothing But Net πήραν το προβάδισμα με 4-3 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι του Πόγκα, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 8-8 στο 5’ με δίποντο του Ορέστη Κοντογιάννη. Οι Chavaliers by Kave Home πέρασαν μπροστά μετά και προηγήθηκαν και με 15-10 στο 8’ με δίποντο από τον Σιαμήτρο, για να κλείσουν την 1η περίοδο μπροστά με 16-13.
Μια σχετική ισορροπία υπήρξε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να ξεφύγουν, αφού προηγήθηκαν με 20-13 στο 11’, μετά από ένα δίποντο του Αποσκίτη. Οι Nothing But Net όμως πλησίασαν σιγά-σιγά, μειώνοντας και στο καλάθι, σε 26-24 στο 14’ με μία βολή από τον Μπαμπάκο. Οι Chavaliers by Kave Home προηγήθηκαν με 31-26 στο 19’ με μία βολή από τον Σιαμήτρο, αλλά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +2, αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 31-29 με εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο του Κοτσίφη με ταμπλό.
Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στο παρκέ… φουριόζοι και με 13-0 σερί, να ανεβάζουν τη διαφορά στο +15, αφού προηγήθηκαν με 44-29 στο 23’, με δίποντο από τον Σιαμήτρο. Οι Nothing But Net απάντησαν με 7-0 σερί, για να μειώσουν σε 44-36 στο 26’ με δίποντο του Καραμανή, ενώ μείωσαν και σε 47-40 στο 27’, έπειτα από δίποντο του Ορέστη Κοντογιάννη. Ωστόσο, οι Chavaliers by Kave Home αντέδρασαν με 7-0 σερί και τελείωσαν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 54-40, που διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή από τον Παπανικολάου.
Στο +17 ανέβασαν τη διαφορά οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με το υπέρ τους, 57-40 στο 31’ και με 59-42 στο 32’, χάρις σε τρίποντο του Σιαμήτρου και δίποντο του Κουλούρη αντίστοιχα. Με 7-0 σερί, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-49 στο 34’ με δίποντο από τον Αλέξανδρο Κοντογιάννη. Οι Chavaliers by Kave Home όμως ανέβασαν τον δείκτη του σκορ, στο υπέρ τους, 65-49 στο 36’, με δίποντο από τον Σιαμήτρο και εκεί ήταν εμφανές ότι είχαν κριθεί τα πάντα, με το τελικό σκορ να είναι το 67-58, με τους Nothing But Net να μειώνουν με δίποντο από τον Μπαμπάκο στο 39’.
Player Of The Game: Ο Παναγιώτης Σιαμήτρος είχε το κορυφαίο Efficiency των Chavaliers by Kave Home, με 14, αφού τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (6/8δ., 1/7τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.) και 3 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ έκανε για τους νικητές ο Άγγελος Τζιγκουνάκης, με 11 πόντους (5/6β., 3/8δ., 0/2τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, αλλά οι Chavaliers by Kave Home άρχισαν στο δεύτερο μέρος με 11-0 σερί και έτσι από το υπέρ τους, 31-29 στην ανάπαυλα, έφτασαν στο +13 με 44-29 στο 23’, κάτι που τους βοήθησε στο να ελέγξουν το ματς και να μην απειληθούν ουσιαστικά ξανά.
Οι νικητές είχαν επίσης διψήφιο στο σκοράρισμα, τον Κώστα Παπανικολάου (12π., 3/8β., 3/5δ., 1/1τρ., 3ρ., 2κλ., 1τάπ.).
Όσον αφορά στους Nothing But Net, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Κάρολος Μπαμπάκος (15π., 3/7β., 6/16δ., 0/1τρ., 12ρ., 4κλ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Λευτέρης Πόγκας (13π., 3/3β., 2/5δ., 2/5τρ., 8ρ., 5ασ., 3κλ.).