Ιδανικά άνοιξε την αυλαία του πρωταθλήματος ο Οιωνός Celtics, αφού πήρε τη «ματσάρα» το Σάββατο (14/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τους Nothing But Net με 79-74. Το παιχνίδι διεξήχθη για την 1η αγωνιστική της AtlasLeague στην περιφέρεια North-East και είχε εξαιρετικές επιθέσεις και μία «άγρια ομορφιά», ενώ κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμική αρχή και βρέθηκαν να προηγούνται με 7-0 στο 2’, έπειτα από ένα τρίποντο του Σανάι. Οι παίκτες του Οιωνού μείωσαν σε 7-6 στο 4’ με δίποντο του Στεφανέα και με 16-15 στο 8’, με ένα δίποντο από τον Χατζημωράκη. Οι Nothing But Net κράτησαν όμως το προβάδισμα και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 22-20.
Οι Celtics ήταν αυτοί που άρχισαν πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 6-0 σερί, πήραν το προβάδισμα με 26-22 στο 12’, με ένα δίποντο του Χατζημωράκη. Μάλιστα, οι παίκτες του Οιωνού πάτησαν και άλλο το… γκάζι και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με 42-31 στο 17’ με 2/2 βολές του Κουναλάκη. Οι Nothing But Net αντέδρασαν όμως και μείωσαν σε 44-42 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με buzzer beater τρίποντο του Κοτσίφη.
Πάμε στο δεύτερο μέρος, όπου στο ξεκίνημα οι Celtics προηγήθηκαν με 48-42 στο 21’ με δίποντο του Χατζημωράκη. Με 6-0 σερί, οι Nothing But Net ισοφάρισαν σε 48-48 στο 23’ έπειτα από ένα δίποντο του Σαπλατέρα και πέρασαν και μπροστά με 51-50 στο 24’, με ένα τρίποντο που πέτυχε ο Κοντογιάννης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 55-52 στο 25’ με δίποντο από τον Συκουτρή. Ωστόσο, ο Οιωνός «έτρεξε» ένα 14-0 σερί και προηγήθηκε με 66-55 στο 29’ με 2/2 βολές του Κουναλάκη, ενώ η 3η περίοδος έκλεισε στο +9, με 66-57.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Celtics κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά όσο περνούσε η ώρα, οι Nothing But Net πλησίαζαν στο σκορ. Μάλιστα, πέρασαν μπροστά με 74-73 στο 38’ με τρίποντο του Σανάι, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Ο Κουναλάκης είχε 2/2 βολές στο 39’ και οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 75-74. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος. Ο Χατζημωράκης με 2/2 βολές στα 3.6’’ πριν από τη λήξη, έκανε το 77-74 υπέρ του Οιωνού. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ, αλλά ο Σαπλατέρας είχε 0/2 βολές και το τελικό 79-74 υπέρ των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε με 2/2 βολές από τον Στεφανέα, με 1.2’’ να απομένουν για το φινάλε.
Player Of The Game: Ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Μανώλης Κουναλάκης, που έκανε και νταμπλ-νταμπλ, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (10/11β., 3/11δ., 1/5τρ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, με το κορυφαίο Efficiency, με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Τάσος Χατζημωράκης ήταν ο πρώτος σκόρερ των Celtics, έχοντας 27 πόντους (3/4β., 9/15δ., 2/8τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 22 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Οι νικητές κέρδισαν παρόλο που έβαλαν 8 λιγότερα τρίποντα (3/16 με 18,8% έναντι 11/29 με 37,9%) και αυτό συνέβη επειδή ήταν πιο αποτελεσματικοί σε βολές (18/23 με 78,3% έναντι 7/14 με 50%) και σε δίποντα (26/58 με 44,8% έναντι 17/35 με 48,6%).
Για τον Οιωνό, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Κώστας Στεφανέας, ο οποίος είχε 13 πόντους (3/4β., 5/6δ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Όσον αφορά στους Nothing But Net, βρήκαν πλούσιο επιθετικό πλουραλισμό, με τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτοί ήταν οι Κάρολος Μπαμπάκος (14π., 2/5β., 6/12δ., 0/1τρ., 8ρ., 1τάπ.), Παναγιώτης Σανάι (14π., 1/6δ., 4/11τρ., 7ασ., 4ρ., 3κλ.), Θανάσης Σαπλατέρας (13π., 0/2β., 5/7δ., 1/5τρ., 9ρ., 3ασ., 1κλ.) και Βαγγέλης κοτσίφης (12π., 3/3β., 3/5τρ., 3ρ., 1ασ., 1κλ.).