Ιδανικά ξεκίνησαν τη νέα σεζόν στην AtlasLeague την Τετάρτη (11/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, οι VIP by Ariantique, που νίκησαν με 70-52 τους Εφτάψυχους BC, για την 1η αγωνιστική στην περιφέρεια South-West. Έτσι, μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα και τα κατάφεραν χάρις στην εμφάνισή τους, στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην 3η περίοδο, στην οποία έκαναν επί μέρους σκορ 28-11 και καθάρισαν το ματς.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Εφτάψυχοι BC μπήκαν πιο συγκεντρωμένα και προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’ με καλάθια από τον Κόνσολα και τον Ελευθεριάνο, αλλά και με 7-2 στο 6’ έπειτα από τρίποντο του Μπέλλου. Τα δεδομένα άλλαξαν όμως, με τους VIP by Ariantique να ανεβάζουν… στροφές και να «τρέχουν» ένα σερί 9-0, με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά με 11-7 με δίποντο του Ζευγώλη και με αυτό το σκορ να λήξει η 1η περίοδος.
Με καλάθι του Αποσκίτη άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι το σερί συνεχίστηκε στο 11-0, για να γίνει το σκορ 13-7 στο 11’. Οι Εφτάψυχοι BC βρήκαν ξανά τα πατήματά τους και αρχικά ισοφάρισαν σε 15-15 στο 12’ με τρίποντο του Κόνσολα, ενώ πέρασαν και μπροστά με 17-15 στο ίδιο λεπτό με καλάθι του Γαλάνη. Οι VIP by Ariantique πήραν ξανά τα πάνω τους και έφτασαν να προηγούνται με 29-21 στο 18’ με τρίποντο του Αποσκίτη, ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 29-25.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα είχαμε μάχη, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, τα πράγματα πήραν εντελώς διαφορετική τροπή. Οι Εφτάψυχοι ναι μεν μείωσαν σε 31-28 στο 21’ με τρίποντο από τον Μπέλλο, αλλά μετά οι VIP by Ariantique βρήκαν ρυθμό και πήραν διψήφιο προβάδισμα με 42-32 στο 26’, έπειτα από δίποντο του Κουμπούρα. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, φτάνοντας έως και στο +21, με 57-36, χάρις σε μία βολή του Κοντομίχη και έτσι τελείωσε η 3η περίοδος.
Μετά από αυτή την εξέλιξη, ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα και δεν γινόταν να ανατραπεί αυτή η διαφορά. Στο 34’, οι VIP by Ariantique έφτασαν στη μέγιστή τιμή, την διαφορά, δηλαδή στο +23 με 63-40, με δίποντο του Αποσκίτη. Οι Εφτάψυχοι BC μείωσαν σε 63-46 στο 35’ με ένα τρίποντο του Μπέλλου, ενώ το τελικό σκορ ήταν το 70-52.
Player Of The Game: Τρομερό ματς για τους VIP by Ariantique έκανε ο Κώστας Αποσκίτης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους (4/7β., 9/19δ., 3/11τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 6 κλεψίματα, 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Για τους νικητές, ο Δημήτρης Ζευγώλης έκανε επίσης πολύ καλό παιχνίδι, έχοντας 18 πόντους (3/6β., 6/12δ., 1/1τρ.), 6 ασίστ και 1 επιθετικό ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το ματς: Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, όπου οι VIP by Ariantique είχαν ελαφρύ προβάδισμα με 29-25, έκαναν μία εκπληκτική 3η περίοδο, όπου με επί μέρους σκορ 28-11, προηγήθηκαν με 57-36 στο 30’ και εκεί τελείωσαν όλα.
Οι VIP by Ariantique είχαν έναν ακόμα διψήφιο παίκτη στο σκοράρισμα και μάλιστα με νταμπλ-νταμπλ και συγκεκριμένα πρόκειται για τον Στέφανο-Βενιζέλο Παπαδάκη (10π., 5/12δ., 0/4τρ., 17ρ., 2ασ., 2κλ.).
Από τη μεριά τους, οι Εφτάψυχοι BC είχαν για κορυφαίο τον Δημήτρη Γαλάνη (15π., 3/4β., 6/11δ., 10ρ., 1ασ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Δημήτρης Κόνσολας (12π., 3/4δ., 2/9τρ., 7ρ., 1ασ.) και Νίκος Κουκουμέλης (12π., 1/3β., 4/13δ., 1/9τρ., 7ρ., 2ασ.).