Δυνατή πρόβα ενόψει κυπέλλου για το RISKO!!!

Ματσάκι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά ευκαιρία για να συμπεράσματα ήταν αυτό ανάμεσα στην K9 BC και το RISKO το Σάββατο το απόγευμα στο ΟΑΚΑ. Από την μία η Κ9 ήταν πρώτη στο όμιλο και περιμένει τον 8Ο του απέναντι ομίλου, ενώ το Risko δεν μπορούσε να ανέβει πάνω από την 6η θέση που τελικά κατέλαβε. Βέβαια το Risko έκανε και μία δυνατή προπόνηση ενόψει του μεγάλου ημιτελικού κυπέλλου που θα δώσει την Παρασκευή.

Το ματς είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των δύο ομάδων. Η αρχή ήταν καταιγιστική για το Risko με τα τρίποντα από Κάρμα, Γρυπάρη και Βασσάλο πήρε προβάδισμα με 4-13. Αλλά ο Τσιβράς ξεκίνησε την αντεπίθεση για να κλείσει η περίοδο με 10-13. Το τέμπο δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μυλωνά να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση της Κ9 και να τους φέρνει μπροστά στο σκορ. Αλλά τα τρίποντα του Risko ήταν αυτά που του χάρισαν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 27-28.

Το χαμηλό τέμπο ευνοούσε την ελλιπή Κ9 και αυτό ήταν που άλλαξε το Risko στην τρίτη περίοδο, για να μπορέσει να πάρει προβάδισμα για την νίκη και να το κρατήσει μέχρι τέλους. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 14-24, με τους Φλέγκα και Στρατηγαρέα  να χτυπάνε κοντά στο καλάθι κυριαρχώντας και στα ριμπάουντ, τον Κάρμα να τα βάζει από τα 6,75, τον Γρυπάρη να οργανώνει και να μοιράζει ασιστ, όλα έγιναν πιο εύκολα για την τελική ευθεία.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τους Κ9 να αντιδρούν να μειώνουν αλλά μετά τον Μυλωνά και τον Γιαννάκο που έβγαλε ενέργεια και έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι δεν βρήκαν άλλη συμπαράσταση από τους υπόλοιπους, μένοντας η προσπάθεια στην μέση. Με την κόρνα της λήξεις να βρίσκει το Risko στο +11 και το 59-68.

MVP: ο Στρατηγαρέας με 11 πόντους 10(8-2) ριμπάουντ, 4 ασιστ και 1 κλέψιμο, με 18eff. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Μηλωνάς με 25π. και 7 (5-2) ριμπάουντ μαζί 2 ασιστ και 5 κλεψίματα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φλέγκας που είχε και αυτός double double με 16 πόντους και 11(7-4) ριμπάουντ δημιουργώντας ένα δίδυμο πύργων μέσα στο ζωγραφιστό για το Risko.

Το ματς κρίθηκε. Στις περισσότερες λύσεις που είχε το Risko και στις πολλές ελλείψεις της Κ9.