Η Χαβαλένθια by PwC επικράτησε 85-70 του Rainbow, για την 21η αγωνιστική στη North East της Atlas League.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες, ανέβηκαν στο 13-6 κι έκαναν άλλο ένα βήμα προς την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα. Από την άλλη, το «ουράνιο τόξο» γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα του, με αποτέλεσμα να πέσει στο 15-5.

Η Χαβαλένθια by PwC μπήκε με… φόρα στο ματς και από νωρίς «έχτισε» σημαντική διαφορά, καθώς προηγήθηκε με 21-9. Το Rainbow έδειξε σημάδια αντίδρασης, έχοντας πρωτοστάτη τον Γεωργιάδη, ο οποίος σημείωσε 7 πόντους στο επιμέρους 12-2 που έφερε την ομάδα του στο -2 (21-23 στο 12’). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν ανώτεροι και με δίδυμο «φωτιά» τους Παπανίκο και Λουλούδη ξέφυγαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (37-26). Το ημίχρονο «έκλεισε» με τη Χαβαλένθια by PwC να έχει εξασφαλίσει διαφορά 16 πόντων (48-32).

Μετά την ανάπαυλα, το Rainbow προσπάθησε και πάλι να επιστρέψει στο ματς, πλησιάζοντας στο -6 (46-52). Αυτή ήταν κι η τελευταία φορά που έμεινε κοντά στο σκορ, καθώς στη συνέχεια παρασύρθηκε από την επιθετική ορμητικότητα των αντιπάλων του. Η Χαβαλένθια by PwC βρήκε λύσεις από πολλούς και με επιμέρους 15-3, «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +18 (67-48), ενώ στην τέταρτη περίοδο, προηγήθηκε με 72-49, αλλά ήταν απίθανο να καλύψει το -34 της ήττας στον πρώτο γύρο.

Player of the Game: Ο Λάμπρος Παπανίκος, ο οποίος σε ορισμένα σημεία του αγώνα, έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι! Συνολικά, σκόραρε 32 πόντους σε 34 λεπτά, έχοντας 6/11 δίποντα και 5/8 τρίποντα, ενώ πρόσθεσε 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα κλέψιμο!

Παίκτης «κλειδί» ο Γιώργος Λουλούδης, ο οποίος αποτέλεσε τον άξιο συμπαραστάτη του Παπανίκου. Μέτρησε 26 πόντους με 9/14 σουτ, συν 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο γεγονός ότι το Rainbow δεν κατάφερε σε, σχεδόν, κανένα σημείο να περιορίσει το δίδυμο «φωτιά», Παπανίκος – Λουλούδης, οι οποίοι πέτυχαν τους 58 από τους 85 πόντους της Χαβαλένθια by PwC. Επίσης, οι νικητές βρήκαν λύσεις κι από τους υπόλοιπους παίκτες, όποτε το χρειάστηκαν, με πρώτο και καλύτερο τον Ροδάκη (15π., 12ριμπ., 4ασ.).