Ο Φωκιανός επικράτησε 65-52 των Campanas, για τη 2η αγωνιστική και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον North-East όμιλο της Atlas League. Τα πάντα, ουσιαστικά, κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν οι «μπλε» έκαναν ένα εντυπωσιακό «ξέσπασμα» με 26-6!

Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπη, με τον Φωκιανό να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς να μπορεί να ξεφύγει. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 20-13 (13’) και πήγαν στην ανάπαυλα, έχοντας διαφορά 5 πόντων (29-24). Οι Campanas, όμως, έκαναν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και γύρισαν… τούμπα το ματς. Με τρίποντο του Φλέσσα ισοφάρισαν σε 31-31 (14’), ενώ λίγο αργότερα, βρέθηκαν στο +4 (35-31 στο 25’).

Ο Φωκιανός ισοφάρισε σε 35-35, αλλά η περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα επιμέρους σκορ 11-4 για τις «Καμπάνες», οι οποίες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας διαφορά 7 πόντων (46-39).  Ο Μπίλιας έκανε το 48-39 για την ομάδα του, η οποία έδειχνε να ελέγχει το ματς, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη.

Ο Φωκιανός έκανε ένα τρομερό «ξέσπασμα» και με σερί 16-0 πέρασε μπροστά με 55-48 (34’). Στο συγκεκριμένο διάστημα, οι «μπλε» σημείωσαν τέσσερα τρίποντα, έχοντας πρωτοστάτη τον Καρακατσάνη (είχε δύο). Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε… γυρισμός, καθώς ο Φωκιανός είχε πάρει το μομέντουμ και κυριάρχησε απόλυτα.  Ο Ρίπης σημείωσε τρία σερί καλάθια και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, καθώς μετέτρεψε το 50-57 σε 50-63 (38’).

Player of the Game: Ο Τάσος Καρακατσάνης ήταν ο πρωτοστάτης του «ξεσπάσματος» που έκανε ο Φωκιανός στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα δύο τρίποντα που πέτυχε σήμαναν την αντεπίθεση νίκης. Τελείωσε το ματς με 19 πόντους (5/10διπ., 2/2τρ.), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Μπίλιας με 16 πόντους (8/9 δίποντα).

Παίκτης «κλειδί» ο Γιάννης Ρίπης, ο οποίος έκανε τρομερή δουλειά μέσα στο «ζωγραφιστό» κι ήταν αυτός που «κλείδωσε» τη νίκη με τα τρία σερί καλάθια που πέτυχε στο τέλος. Συνολικά, μέτρησε 14 πόντους με 7/12 δίποντα και 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο του Φωκιανού, ο οποίος έκανε επιμέρους σκορ 26-6, παίρνοντας τη νίκη σε ένα ματς που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (48-39 στο 31’).