Ένα ματς χωρίς σκοπιμότητες και με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο έγινε την Πέμπτη (26/10) στο πρώτο κλειστό γήπεδο All Stars Arena στο ΟΑΚΑ. Εκεί, η Χαβαλένθια by PwC πήρε την πρώτη νίκη της, στο πρωτάθλημα, με 80-70 κόντρα στους Hema. Το παιχνίδι αφορούσε στην 3η αγωνιστική της AtlasLeague, στην περιφέρεια North-East. Οι νικητές, που είχαν μόλις πέντε διαθέσιμους παίκτες, έχουν πλέον ρεκόρ 1-1, ενώ οι ηττημένοι που είχαν αντίστοιχα έξι παίκτες, υποχώρησαν στο 0-3.
Από το ξεκίνημα έδειξαν τις διαθέσεις τους, οι φιλοξενούμενοι, που αρχικά προηγήθηκαν με 5-0 στο 2’ με δύο καλάθια του Ροδάκη και μία εύστοχη βολή του Παντσιόπουλου. Οι Hema έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, σε 7-6 στο 4’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Μπερδεμπέ. Μετά όμως, η Χαβαλένθια by PwC επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 20-8 στο 8’, έπειτα από δίποντο που έβαλε ο Παντσιόπουλος, ενώ ολοκλήρωσε την 1η περίοδο στο +10, με 24-14.
Ακόμα πιο αποφασιστικά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο άνοιξαν τη διαφορά αρχικά στους 15 πόντους, με 29-14 στο 11’ με τρίποντο από τον Γεράσιμο Καραγιαννίδη. Μάλιστα, προηγήθηκαν και με 20 πόντους, 37-17 στο 13’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Παντσιόπουλος. Οι Hema μείωσαν όμως στους 10 πόντους, σε 39-29 στο 17’ με δίποντο του Τσάπα, αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τη Χαβαλένθια by PwC να προηγείται με 43-31.
Μια σχετική ισορροπία κρατήθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, με τους Hema πάντως να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μειώνοντας σε 47-38 στο 25’, με ένα τρίποντο από τον Αναζίκο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +14 όμως, αφού προηγήθηκαν με 52-38 στο 27’ με τρίποντο του Χάρη. Πάλι οι γηπεδούχοι μείωσαν όμως, σε 55-48 στο 28’ με δίποντο του Δούκλια. Τελικά, η 3η περίοδος έκλεισε με τη Χαβαλένθια by PwC να προηγείται με 61-48.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες, τα έδωσαν όλα στην επίθεση και αμφότερες βρήκαν λύσεις. Οι Hema κατόρθωσαν να μειώσουν στους 6 πόντους, σε 66-60 στο 34’, μετά από ένα δίποντο που σκόραρε ο Βυζάντιος. Η Χαβαλένθια by PwC όμως «έτρεξε» άμεσα ένα 8-0 σερί και προηγήθηκε με 74-60 στο 36’ με τρίποντο του Ροδάκη, για να καθαρίσει το ματς και εν τέλει να κερδίσει με 80-70.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Γιώργος Παντσιόπουλος, που είχε 21 πόντους (5/8β., 8/17δ.), 18 ριμπάουντ (8αμ.-10επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και το καλύτερο Efficiency με 32.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Νίκος Ροδάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ της Χαβαλένθια by PwC και γενικά του ματς, έχοντας 25 πόντους (0/2β., 8/14δ., 3/11τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.) και 5 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Η βασική διαφορά έγινε στο κομμάτι των ριμπάουντ, όπου η Χαβαλένθια by PwC πήρε 14 περισσότερα (48 έναντι 34) και ειδικά στα επιθετικά, όπου μάζεψε 15 παραπάνω (21 έναντι 6). Έτσι, είχε πολλές δεύτερες ευκαιρίες, γεγονός που μέτρησε.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιώργος Χάρης (19π., 2/2β., 1/5δ., 5/6τρ., 10ρ., 1ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους Hema, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Αλέξανδρο Μπερδεμπέ (21π., 6/10δ., 3/10τρ., 9ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν τρεις ακόμα παίκτες και συγκεκριμένα οι Μιχάλης Τσάπας (14π., 2/4β., 6/10δ., 0/3τρ., 9ρ., 4ασ., 1κλ.), Γιάννης Αναζίκος (12π., 0/1δ., 4/8τρ., 3ρ., 1ασ., 1κλ.) και Δημήτρης Βυζάντιος (11π., 1/1β., 5/11δ., 6ρ., 6ασ., 2κλ.).