Ένα παιχνίδι που έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις διεξήχθη την Κυριακή (12/11) στο Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων, όπου οι Deflections πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους, με ένα τεράστιο «clutch» τρίποντο που έβαλε ο Ανδρέας Γιοβάνης στα 1.9’’ πριν από τη λήξη. Αντίπαλοι ήταν οι δυνατοί Elitήριοι by Pinguin.gr και το τελικό σκορ ήταν 57-54 υπέρ των φιλοξενούμενων για την 5η αγωνιστική στην περιφέρεια South-West της AtlasLeague. Πλέον, οι νικητές έχουν ρεκόρ 1-4, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 2-2.
Οι Deflections ήταν αυτοί που σκόραραν πρώτοι στο παιχνίδι, με τον Μαράντο να πετυχαίνει ένα τρίποντο και να κάνει το υπέρ τους, 3-0 στο 2’. Από εκεί και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και με 6-0 σερί, βρέθηκαν μπροστά με 6-3 στο 5’ μετά από δίποντο του Ζελμάνοβιτς. Οι Elitήριοι by Pinguin.gr βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν με 14-5 στο 9’, έπειτα από δίποντο του Λαμπρόπουλου, ενώ η 1η περίοδος έληξε με το υπέρ τους, 14-6.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι κράτησαν ένα προβάδισμα μέχρι και με 7 πόντους διαφοράς, με 19-12 στο 15’, που ήρθε χάρις σε ένα δίποντο που σημείωσε ο Λαμπρόπουλος. Οι Deflections ισορρόπησαν όμως και μείωσαν στον πόντο, σε 20-19 στο 18’, με ένα δίποντο από τον Πάλλα. Τελικά, οι Elitήριοι by Pinguin.gr ήταν αυτοί που ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 23-20.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες πάλεψαν, αλλά καμία δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο μεγάλο προβάδισμα, οπότε όλα παρέμειναν ανοιχτά. Οι Deflections μείωσαν στον πόντο τρεις φορές, σε 23-22 στο 21’, σε 28-27 στο 24’ και σε 30-29 στο 25’, με τρία δίποντα του Γιοβάνη και στις τρεις περιπτώσεις. Οι Elitήριοι by Pinguin.gr δεν έχασαν όμως την πρωτοπορία στο σκορ και μάλιστα έκλεισαν την 3η περίοδο στο +7, με 39-32, με ένα δίποντο του Μπέλι.
Στο ίδιο μοτίβο άρχισε και το τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν ένα +8, με 48-40 στο 34’, με γκολ-φάουλ από τον Λαμπρόπουλο. Εκεί, φάνηκε να έχουν το μομέντουμ, αλλά οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα 11-0 σερί και προηγήθηκαν με 51-48 στο 37’, μετά από δίποντο του Μαράντου. Το ματς έγινε «θρίλερ» για τα καλά και στα 23.7’’ πριν από τη λήξη, ο Θάνος Πατωνίδης πέτυχε δίποντο και οι Elitήριοι by Pinguin.gr ισοφάρισαν σε 54-54. Οι Deflections πήραν όμως τη νίκη με 57-54, με το μεγάλο τρίποντο του Γιοβάνη στα 1.9’’ πριν από τη λήξη, μιας και στη συνέχεια δεν βρήκε στόχο το πολύ μακρινό τρίποντο του Λαμπρόπουλου.
Player Of The Game: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Ανδρέα Γιοβάνη, ο οποίος είχε νταμπλ-νταμπλ για τους Deflections, με 16 πόντους (5/9δ., 2/7τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Θωμάς Νικολαΐδης ήταν ο δεύτερος σκόρερ των νικητών, έχοντας 15 πόντους (1/2β., 1/2δ., 4/12τρ.), 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στο τρίποντο που πέτυχε ο Γιοβάνης στα 1.9’’ πριν από τη λήξη, αφού πολύ απλά αν αστοχούσε, θα είχαμε παράταση και όλα θα ήταν ανοιχτά στο έξτρα πεντάλεπτο.
Διψήφιος στην επίθεση για τους Deflections ήταν και ο Κώστας Μαράντος (11π., 1/2β., 2/5δ., 2/6τρ., 7ρ., 3ασ., 1κλ.).
Από την άλλη μεριά, οι Elitήριοι by Pinguin.gr, είχαν τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτοί ήταν οι Αρμάντο Μπέλι (13π., 1/2β., 6/8δ., 6ρ.), Λευτέρης Λαμπρόπουλος (13π., 1/1β., 6/13δ., 0/5τρ., 5ρ., 3κλ., 2ασ.) και Αλέξανδρος Ζελμάνοβιτς (12π., 2/5β., 5/11δ., 0/2τρ., 8ρ., 1ασ.).