Ένα ματς «θρίλερ» έγινε την Παρασκευή (17/11) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, όπου η Χαβαλένθια by PWC ήταν πιο τυχερή στο τέλος και επικράτησε των Chavaliers by Kave Home με 70-69. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στην 6η αγωνιστική της AtlasLeague, στην περιφέρεια North-East και κρίθηκε με τον Σταύρο Λουκά να έχει 2/2 βολές στα 23’’ πριν από τη λήξη και να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Πλέον, οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 2-3, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 3-2.
Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Γεωργικόπουλου, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 3-0 στο 1’, ενώ η Χαβαλένθια by PwC ισοφάρισε σε 3-3 στο ίδιο λεπτό, με ένα τρίποντο από τον Χάρη. Οι Chavaliers by Kave Home άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και έτσι έφτασαν να προηγούνται και με 21-14 στο 9’, χάρις σε ένα τρίποντο του Σιαμήτρου, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου αρχικά τα πράγματα κινήθηκαν σε αντίστοιχο μοτίβο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με διψήφια επίπεδα, φτάνοντας έως και το +11, με 36-25 στο 16’, έπειτα από ένα τρίποντο του Παναγιώτη Αντωνόπουλου. Η Χαβαλένθια by PwC έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 36-33 στο 17’ με 2/2 βολές από τον Γεράσιμο Καραγιαννίδη, ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Chavaliers by Kave Home να έχουν το προβάδισμα με 39-36.
Οι δύο ομάδες πάλεψαν ακόμα πιο σκληρά στο δεύτερο μέρος. Στις αρχές του, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 41-41 στο 21’ με τρίποντο του Χάρη και πέρασαν μπροστά με 44-43 στο 22’ με τρίποντο από τον Γιαννάκη. Οι Chavaliers by Kave Home ανέκτησαν το προβάδισμα, όντας μπροστά και με 55-51 στο 28’ με τρίποντο του Γεωργικόπουλου. Η 3η περίοδος όμως έκλεισε με 6-0 σερί από τη Χαβαλένθια by PwC, η οποία με δίποντο από τον Γιαννάκη, προηγήθηκε με 57-55, σκορ με το οποίο και έληξε η 3η περίοδος.
Δυνατά άρχισαν οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 63-57 στο 33’, έπειτα από τρίποντο του Τζιγκουνάκη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν όμως με 9-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 66-63 με δίποντο από τον Ροδάκη, ενώ προηγήθηκαν και με 68-64 στο 38’ με 2/2 βολές του Γιαννάκη. Οι Chavaliers by Kave Home αντέδρασαν και με 5-0 σερί, ανέκτησαν το προβάδισμα με 69-68 στα 23’’ πριν από τη λήξη, με δίποντο του Παναγιώτη Αντωνόπουλου. Ο Λουκάς σκόραρε δύο βολές χωρίς να κυλήσει ο χρόνος και διαμόρφωσε το τελικό 70-69 επί της Χαβαλένθια by PwC, μιας και οι Παναγιώτης Αντωνόπουλος και Σταύρος Αντωνόπουλος, αστόχησαν σε δίποντο και τρίποντο στην τελευταία επίθεση.
Player Of The Game: Ο Περικλής Γιαννάκης ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης για τη Χαβαλένθια by PwC, έχοντας 16 πόντους (3/5β., 5/8δ., 1/2τρ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.), 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον πρώτο σκόρερ των νικητών, αφού ο Νίκος Ροδάκης έκανε και νταμπλ-νταμπλ, με 22 πόντους (6/8β., 5/22δ., 2/6τρ.), 12 ριμπάουντ (10αμ.-2επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Όποιος και να κέρδιζε, θα το άξιζε. Τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Άρα, κομβικό είναι το ότι ο Λουκάς είχε 2/2 βολές για τη Χαβαλένθια και οι Παναγιώτης και Σταύρος Αντωνόπουλος αστόχησαν για τους Chavaliers στην τελευταία επίθεση.
Όσον αφορά στη Χαβαλένθια by PwC, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιώργος Χάρης (12π., 1/3β., 1/3δ., 3/4τρ., 6ρ., 1ασ.).
Από την άλλη μεριά, οι Chavaliers by Kave Home είχαν συνολικά τέσσερις διψήφιους παίκτες στην επίθεση. Αυτοί ήταν οι Άγγελος Τζιγκουνάκης (18π., 1/5β., 4/7δ., 3/4τρ., 6ρ., 2ασ., 2κλ.), Γιώργος Τσιώμος (13π., 4/4β., 3/4δ., 1/2τρ., 5ρ., 2ασ.), Γιάννης Γεωργικόπουλος (12π., 0/2δ., 4/14τρ., 8ρ., 7ασ., 1κλ.) και Παναγιώτης Σιαμήτρος (11π., 2/2β., 3/5δ., 1/3τρ., 5ρ., 2ασ.).