Μπαίνοντας από νωρίς δυνατά στον αγώνα της Κυριακής (03/12) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανή, οι Kleious Warriors δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Φωκιανό και πήραν επιβλητική νίκη, όπως φανερώνει άλλωστε το τελικό 91-66 υπέρ τους. Ήταν ένα ματς που έγινε για την 8η αγωνιστική της AtlasLeague στην περιφέρεια North-East, με τους «Πολεμιστές» να συνεχίζουν στην κορυφή και να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 6-1, με τους αντιπάλους τους, να έχουν 3-4.
Στην έναρξη του ματς, ο Φωκιανός ήταν η ομάδα που σκόραρε πρώτη και μάλιστα προηγήθηκε με 5-0 στο 1’, με τρίποντο του Καρακατσάνη και δίποντο του Δαμανάκη. Ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν άμεσα, με τους «Πολεμιστές» να πατάνε το πόδι στο… γκάζι και να προηγούνται αρχικά με 7-5 στο 3’, έπειτα από δίποντο του Αρτινού. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 7-7 στο 4’ με καλάθι του Καρακατσάνη και μετά οι Kleious Warriors «έτρεξαν» ένα τρομερό 19-0 σερί, για να προηγηθούν με 26-7 στο 9’, χάρις σε δίποντο του Δέδε, για να κλείσουν την 1η περίοδο στο +18, με το υπέρ τους, 28-10.
Ο Φωκιανός μείωσε σε 28-12 στο 11’ με καλάθι του Ρίπη, δείχνοντας ότι θέλει να μπει πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «Πολεμιστές» όμως ήταν ασταμάτητοι, αφού «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 39-12 στο 15’, έπειτα από δίποντο του Φώτογλου. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει, φτάνοντας και στο +31, με τους Kleious Warriors να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους, 52-21.
Ουσιαστικά, τα πάντα είχαν ήδη κριθεί και το δεύτερο μέρος έμοιαζε με τυπική διαδικασία. Μάλιστα, οι «Πολεμιστές» πήγαν και στο +34, με το υπέρ τους, 55-21 στο 21’, με τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου. Ο Φωκιανός ανέβασε… στροφές και μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά στους 25 πόντους, σε 57-32 στο 25’ με δίποντο του Δαμανάκη. Οι «Πολεμιστές» ανέβηκαν ξανά στο +31, με 63-32 στο 27’ με τρίποντο του Αγγελόπουλου. Τελικά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-43 στο 29’ με δίποντο του Ρίπη και με αυτό το σκορ υπέρ των Kleious Warriors τελείωσε η 3η περίοδος.
Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ. Ο Φωκιανός μπόρεσε να μειώσει μέχρι και στους 21 πόντους, σε 73-52 στο 33’, με δίποντο που έβαλε ο Καρακατσάνης. Από την άλλη, οι Kleious Warriors προηγήθηκαν μέχρι και με +28, με 91-63 στο 39’ με δίποντο από τον Βράτιμο, για να κερδίσουν εν τέλει με 91-66.
Player Of The Game: Τα πάντα… όλα έκανε μέσα στο παρκέ ο Θανάσης Βράτιμος για τους Kleious Warriors, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (1/2β., 8/11δ.), 16 ριμπάουντ (8αμ.-8επ.), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ, 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 33.
Παίκτης-Κλειδί: Με βάση το Efficiency, ο Βασίλης Δέδες είχε το δεύτερο καλύτερο για τους «Πολεμιστές» με 24, αφού τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 16 πόντους (6/8β., 5/6δ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Στο δυνατό ξεκίνημα των Kleious Warriors που προηγήθηκαν με 28-10 στο τέλος της 1ης περιόδου και με 52-21 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, συν το απίστευτο γεγονός ότι οι νικητές ήταν καλύτεροι σε κάθε στατιστική κατηγορία, σε σχέση με τους αντιπάλους τους.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βασίλης Αγγελόπουλος (27π., 9/19τρ., 4ρ., 3ασ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Στάθης Αρτινός (16π., 5/7δ., 2/5τρ., 3ρ., 3ασ., 2κλ.) και Άρης Αγγελογιαννόπουλος (10π., 2/3δ., 2/5τρ., 7ασ., 2κλ., 1ρ.).
Όσο για τον Φωκιανό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τάσος Καρακατσάνης (22π., 0/2β., 8/14δ., 2/4τρ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν και οι Δημήτρης Τζουρτός (12π., 2/2β., 2/8δ., 2/8τρ., 8ρ., 8ασ.), Γιάννης Ρίπης (12π., 6/8δ., 6ρ., 2κλ.) και Γιάννης Δαμανάκης (11π., 1/5β., 5/12δ., 10ρ., 4ασ.).