Μία εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε το Rainbow την Κυριακή (03/12 στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός», όπου πήρε θριαμβευτικά τη νίκη με 79-56 κόντρα στον Οιωνό Celtics, σε ένα από τα κλασικά ντέρμπι της Καισαριανής. Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της AtlasLeague στην περιφέρεια North-East και πλέον το «Ουράνιο Τόξο» βελτίωσε το ρεκόρ του, στο 5-2, ενώ οι «Κέλτες» υποχώρησαν στο 4-3.
Με καλάθι από τον Νίκο Ζαφειρόπουλο άρχισε το ματς, με τους Celtics να προηγούνται έτσι με 2-0 στο 1’. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν ρυθμό, παίζοντας πολύ γρήγορα και είχαν ευστοχία στο ξεκίνημα, για να «τρέξουν» ένα απίστευτο 18-0 σερί και να βρεθούν μπροστά με 18-2 στο 5’, μετά από δίποντο που έβαλε ο Μόνος. Η διαφορά μάλιστα για το Rainbow έφτασε έως και το +18, με 26-8 στο 8’, έπειτα από τρίποντο του Γεωργιάδη, για να κλείσει η 1η περίοδος με 26-10, αφού μείωσε για τον Οιωνό με καλάθι ο Σαμπάνης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Οιωνός έδειξε μια διάθεση να μπει ξανά στο ματς και φάνηκε ότι μπορεί να τα καταφέρει, αφού έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μειώνοντας σε 27-18 στο 12’, χάρις σε ένα δίποντο του Καρνέση. Το Rainbow έπαιζε όμως με εξαιρετική προσήλωση και δεν έχασε τον ρυθμό του, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά και στο +20, με 40-20 στο 16’, με τρίποντο του Γεωργιάδη, αλλά και στο +21, με 44-23 στο 19’, με δίποντο από τον ίδιο παίκτη, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 44-25.
Πλέον ήταν σαφές ότι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με τους Celtics να μειώνουν πάντως σε 48-30 στο 23’, με ένα τρίποντο από τον Καρνέση, αλλά να μην πλησιάζουν άλλο. Το «Ουράνιο Τόξο» ανέβασε τον δείκτη του σκορ και στο +24, με 56-32 στο 28’, με δίποντο από τον Μόνο. Τελικά, η 3η περίοδος έληξε με το Rainbow να είναι μπροστά με 58-40.
Ο Οιωνός έκανε την τελευταία προσπάθειά του, για να μπει ξανά στο ματς, στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και μείωσε δύο φορές στους 14 πόντους, σε 58-44 στο 31’ και σε 60-46 στο 32’, με δίποντα από τον Αρτέμη Ζαφειρόπουλο και τον Σταυρόπουλο. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν άλλο όμως. Το Rainbow έλεγξε το ματς πλήρως, φτάνοντας μέχρι και στο +26, με 77-51 στο 38’ με τρίποντο του Μανίκα, για να λήξει το ματς με 79-56.
Player Of The Game: Το καλύτερο Efficiency του Rainbow και γενικά του αγώνα με 31, είχε ο Μανώλης Ράνης, που τελείωσε το ματς με 24 πόντους (7/9β., 7/10δ., 1/1τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο κορυφαίο Efficiency των νικητών με 25, είχε ο Σωτήρης Μανίκας, που έκανε και νταμπλ-νταμπλ και για μία τελική πάσα έχασε το τριπλ-νταμπλ, με 11 πόντους (1/2β., 2/3δ., 2/6τρ.), 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.), 9 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Στο δυνατό ξεκίνημα του Rainbow που προηγήθηκε με 26-10 στο τέλος της 1ης περιόδου και με 44-25 στο ημίχρονο, συν τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλε, αλλά και το γεγονός ότι ήταν πιο εύστοχο από τον Οιωνό σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.
Οι νικητές είχαν δύο ακόμα διψήφιους παίκτες στην επίθεση και αυτοί ήταν ο Χριστόφορος Γεωργιάδης (16π., 0/1β., 2/6δ., 4/9τρ., 5ρ., 4ασ., 1κλ.) και ο Δημήτρης Μόνος (10π., 5/7δ., 0/2τρ., 12ρ., 3ασ., 2κλ.).
Από τη μεριά του Οιωνού, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Καρνέσης (22π., 3/5β., 2/3δ., 5/18τρ., 5ασ., 3ρ., 3κλ.) και ακολούθησε ο Πέτρος Σαμπάνης (12π., 0/3β., 6/12δ., 8ρ., 3κλ., 2ασ.).