Οι Risko μπήκαν φουριόζοι, πήραν διαφορά 14 πόντων στα πρώτα λεπτά, αλλά πλήρωσαν τις απουσίες τους και είδαν τους Κ9 να διαχειρίζονται εξαιρετικά το ρόστερ τους και να φεύγουν με τη νίκη που τους διατήρησε ισόβαθμους στην κορυφή του Βορειοανατολικού ομίλου της Atlas League με τους Kleious Warriors (6-1), αφήνοντας την ομάδα του Χατζηκυριάκου στο 4-3.

Η ταχύτητα και η αποτελεσματικότητα των Risko στα πρώτα λεπτά, κυρίως από τους Γρυπάρη, Βασσάλο, Σωτηρόπουλο, έδειξε ότι μπορεί να γίνει και… περίπατος για τους τυπικά γηπεδούχους (11-0 στο 3’, 16-2 στο 5’), όμως σιγά σιγά οι Κ9 πήραν μπρος (21-8 δεκάλεπτο) και οι Πριτσιούλης, Χαλιμούρδας βοήθησαν στο να συνέλθει επιθετικά η ομάδα του Καρτσιμαδάκη, με τους Γεωργίου, Κουλέτση να μειώνουν στους 10 μέχρι το ημίχρονο (37-27), σε ένα διάστημα που οι Ρίσκο έβγαλαν πολύ ωραίους συνδυασμούς.

Η εξάδα των «μαύρων» σιγά σιγά έχανε τη φρεσκάδα που είχε στο ξεκίνημα και οι ελλείψεις στον πάγκο προφανώς δεν βοήθησαν στη διαχείριση της κατάστασης, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να παίρνουν πόντους από όλους και τον Κουλέτση να κάνει τη διαφορά με τα δυο τρίποντά του, ισοφαρίζοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-48), κάτι που ανέβασε και τους υπόλοιπους Κ9, αλλά κυρίως τον Καραγιάννη, που βρήκε χώρους και έκανε αισθητή την παρουσία του στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι Ρίσκο πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά στις λεπτομέρειες έχασαν το προβάδισμα και είδαν τους «κίτρινους» να πανηγυρίζουν.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Στέφανος Καραγιάννης, με μικρή διαφορά από Γεωργίου, Κουλέτση, Πριτσιούλη, έχοντας συνολικά 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Risko ξεχώρισε ο Παναγιώτης Στρατηγαρέας με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 ασίστ.

Παίκτες-κλειδιά για τους νικητές ήταν ο Κωνσταντίνος Κουλέτσης που με τα τρίποντά του ισοφάρισε για τους Κ9 και ανέβασε όλη την ομάδα του, έχοντας συνολικά 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Γρηγόρης Γεωργίου που έριξε πολύ τρέξιμο και πίεσε ασταμάτητα στην άμυνα, τελείωνοντας το παιχνίδι με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το ματς κρίθηκε στις ανάσες και την "ανανέωση" της πεντάδας που μπόρεσαν να κάνουν οι Κ9, σε σχέση με τους Ρίσκο που δεν είχαν πάνω από μία επιλογή στον πάγκο, με τον Μπουφίδη να μην έχει μπει για τα καλά στο σύστημα ακόμα.