Για τη 13η αγωνιστική της West Atlasleague 2 οι Avengers (6-6) αντιμετώπισαν το Σαββατόβραδο στο Ίλιον την Άρτεμις (8-4) με την τελευταία να παίζει εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις απουσίες να επικρατεί με όμορφο μπάσκετ !

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τους Πισιμιτζάκη (4), Κυριακίδη και Αντωνίου (από ένα καλάθι) προγήθηκαν με 8-2. Οι αντίπαλοι τους όμως κάλεσαν time out και ανταπέδωσαν με ένα 8-0 (Ελευθεράκης 6π) προσπερνώντας με 8-10 στα πρώτα δέκα λεπτά.

Ο χαμηλός ρυθμός διατηρήθηκε και στη συνέχεια, με τις ομάδες να συμβαδίζουν. Οι "Εκδικητές" με τον Πρισιμιτζάκη (9π) να ηγείται ακολουθούσαν κατά πόδας, ενώ στην άλλη πλευρά ο Χατζήbill (8) με δύο γκολ-φάουλ έβαλε μπροστά την Άρτεμη με 19-22 στου δρόμου τα μισά.

Μετά τη διακοπή οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί. Ξεκίνησαν με σερί 14-0 με τους Χατζηbill (9), Μίγκο (5) και Ελευθεράκη(4) πρωταγωνιστές, βγάζοντας ενέργεια και όμορφες φάσεις. Περιόρισαν δε τους Avengers σε μόλις 5 πόντους (Κυριακίδης 3, Πρισιμιτζάκης 2) και έβαλαν υποθήκη νίκης στο τέλος της τρίτης περιόδου (24-45).

Τα τελευταία δέκα λεπτά οι ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ . Ο Ελευθεράκης ήταν ασταμάτητος με 14 πόντους και παρέα με τον "παππού" (6π) ανέβασαν τη διαφορά . Στην αντίπερα όχθη, Βρεττός, Πρισιμιτζάκης (από 4π), Αντωνίου και Βασιλείου (από 2π) συνέβαλαν στο καθόλα δίκαιο τελικό (36-71).

Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (δίποντα 30-53%, τρίποντα 11-22%, βολές 50-78%), μάζεψαν τα ριμπάουντ (35-48), ήταν πιο δημιουργικοί (9-24 ασιστ), έκλεψαν σχεδόν διπλάσιες μπάλες (6-11) κι είχαν λιγότερα λάθη (15-13).

Mvp με double double o "παππούς" Βασίλης Κωνσταντίνου έχοντας 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Προσπάθησε περισσότερο για τους ηττημένους ο Θοδωρής Πρισιμιτζάκης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Κλειδί του αγώνα ήταν ο αλάνθαστος Τάσος Ελευθεράκης που κατέγραψε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασιστ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στη διάθεση και τη χημεία που παρουσίασαν οι νικητές.