Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας, οι Bandicoots υποδέχθηκαν τους Saronic Hornuts. Το παιχνίδι ανάμεσα στις 2 ομάδες του 1ου γκρουπ ήταν ντέρμπι για 1 ημίχρονο. Ύστερα, οι Hornuts πάτησαν το πόδι στο γκάζι και πήραν το επιθυμητό αποτέλεσμα. 53-68 ήταν το τελικό σκορ!

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν μια διαφορά 3 πόντων. 13-16 ήταν το επιμέρους σκορ. 2 καλάθια είχε ο Κωσταβέλης και 3 πόντους ο Παλατζίδης για τους γηπεδούχους. 5 έβαλε ο Ορφανίδης και 3 ο Τσόλας για τους Hornuts.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το 2ο δεκάλεπτο. Σκληρές άμυνες, φάουλ και αιφνιδιασμοί χαρακτήρισαν την περίοδο. 10-11 ήταν το επιμέρους σκορ. Τον χαβά του συνέχισε ο Κωσταβέλης με 4 πόντους. Από 3 είχαν Παλατζίδης και Χαράτσεβ. Για τους φιλοξενούμενους 4 είχε ο Ορφανίδης και 3 ο Χασάπης.

Στο +8 έφτασε ο Σαρωνικός στην 3η περίοδο. Με αργά, αλλά σταθερά βήματα οι Hornuts διεύρυναν την διαφορά υπέρ τους. 17-21 ήταν το σκορ σε αυτό το διάστημα. Ασταμάτητος ήταν ο Ορφανίδης που έβαλε άλλους 10 πόντους, με τον Τσόλα να παίρνει μπρος και να σταματάει στους 8. Μεγαλύτερος πλουραλισμός υπήρχε επιθετικά για τους Bandicoots, όπου πρώτος σκόρερ ήταν ο Κεφάλας με 5 πόντους.

Με την διαφορά στους 8 πόντους υπέρ των Hornuts, οι προαναφερθέντες είχαν τον 1ο λόγο στην 4η και τελευταία περίοδο. Μπορεί οι Bandicoots να προσπάθησαν, αλλά ο Σαρωνικός ήταν καλύτερος και αφού αύξησε την διαφορά μέχρι και στους 17, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. 13-19 ήταν το τελικό σκορ. Για τους νικητές 10 είχε ο Χασάπης και 6 ο Ορφανίδης.  Από 4 είχαν Κωσταβέλης και Παλατζίδης για τούς ηττημένους. 53-68 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γ Ορφανίδης με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ (3-3), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 34 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ε. Κωσταβέλης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ (14-2), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30 λεπτά!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Μ. Γουναρίδης με 7 πόντους, 14 ριμπάουντ (9-5), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 35 λεπτά αγώνα!

Το παιχνίδι κρίθηκε από την χημεία που έχουν οι Hornuts και από το πόσο καλά μπορούν να τελειώσουν μια φάση!